ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) - Specjalistyczna pielęgnacja z Dr. Belter

Atopowe zapalenie skóry

Zachorowalność na Atopowe Zapalenie Skóry wzrasta. Wśród osób objętych tym problemem mogą znaleźć się także Klienci naszych gabinetów lub członkowie ich rodzin. Taka sytuacja wymaga od nas wiedzy nie tylko z zakresu kosmetologii, ale również z innych dziedzin, np.: z dietetyki, dermatologii a nawet psychologii. Nie zastąpimy naszym Klientom lekarza specjalisty, ale możemy wskazać im drogę, którą powinni podążać w celu poprawienia stanu swojej skóry i jakości życia.

Terapię takich schorzeń powinno zacząć się od konsultacji z lekarzem a gdy nie ma żadnych przeciwwskazań można samodzielnie zadbać o skórę w domu, korzystając z dostępnych produktów, stworzonych przez profesjonalne firmy kosmetyczne.

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to przewlekła i nawrotowa dermatoza zapalna, przebiegająca z bardzo silnym świądem, typową lokalizacją oraz charakterystyczną morfologią zmian. W patofizjologię AZS zaangażowane są złożone interakcje zachodzące pomiędzy następującymi czynnikami: genetycznymi, środowiskowymi, zaburzeniami układu immunologicznego oraz uszkodzeniami bariery naskórkowej. Dodatkowo, czynnikami nasilającymi jego przebieg są: stres, hormony, papierosy, alkohol, alergeny obecne w niektórych pokarmach (np.: białko jaja kurzego, białko mleka krowiego, gluten), alergeny unoszące się w powietrzu (np.: pyłki: drzew, chwastów, traw, roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt), mikroorganizmy (bakterie) i czynniki drażniące.

Specyfika przebiegu i lokalizacja AZS
W obrazie klinicznym AZS wyróżniamy trzy odmiany choroby:

1. Niemowlęcą (tzw. wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa) - dotyczy dzieci do 2 roku życia. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w czasie pierwszych trzech miesięcy życia, głównie w obrębie twarzy i głowy. Są to sączące i łuszczące się wykwity rumieniowe. Dolegliwości te mogą okresowo ulegać zaostrzeniom lub złagodzeniom a także prowadzić do zakażeń drobnoustrojami.

2. Dziecięcą (tzw. wyprysk atopowy późnego dzieciństwa) - dotyczy dzieci od 3 do 11 roku życia. Zmiany skórne lokalizują się na: zgięciach kończyn, nadgarstkach, karku, twarzy i tułowiu. Wykwity mają postać pęcherzykowo-grudkową, mogą przypominać liszaje. Charakteryzują się silnym świądem.

3. Młodzieżową/osób dorosłych (tzw. wyprysk atopowy okresu młodzieńczego) - dotyczy osób między 12 a 23 rokiem życiem. W niektórych przypadkach może trwać dłużej. Wykwity charakteryzują się lokalizacją podobną do fazy dziecięcej. Dodatkowo mogą zajmować powierzchnię grzbietową rąk. Przypominają liszaje i objawiają się dokuczliwym świądem.

Dermatoza ta ma wieloletni przebieg, w którym możemy wyróżnić okresy dzielone na fazy: ostrą i przewlekłą.

W fazie ostrej obserwujemy ogniska rumieniowe wyraźnie odgraniczone od skóry, na powierzchni których tworzą się zmiany, takie jak: grudki, nadżerki, przeczosy a w miarę postępowania procesu gojenia - strupy.

W fazie przewlekłej zauważalne są ogniska z pogrubiałą, poszarzałą i wysuszoną skórą, miejscami łuszczące się.

Według alergologów u 80 % dzieci z AZS w późniejszym wieku mogą rozwijać się inne choroby alergiczne, w szczególności obejmujące drogi oddechowe. Najczęściej są to: astma oraz alergiczny nieżyt nosa.

Jak pielęgnować skórę objętą AZS?

Dla poprawy jakości życia, osoby chore powinny zadbać o siebie i o swoją skórę w kilku aspektach.

Pierwszym krokiem jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i przyjmowanie przepisanych leków oraz maści.

Niezbędnym oraz równie ważnym działaniem jest odpowiednia pielęgnacja domowa, ponieważ skóra chorych na AZS charakteryzuje się zmniejszoną, w stosunku do skóry zdrowej, zawartością lipidów i zdolnością do wiązania wody oraz zwiększoną tendencją do jej utraty. Jest to związane z genetycznie uwarunkowanymi zaburzeniami funkcji filagryny - białka wchodzącego w skład ziarnistości keratohialinowych naskórka. W następstwie tego naskórek staje się przesuszony, mniej elastyczny oraz bardziej narażony na pęknięcia i mikrourazy. Należy pamiętać, że wdrożenie pielęgnacji domowej jest możliwe po wygojeniu się ran. Nie nakładamy na rany żadnych produktów do tego nieprzeznaczonych.

Jakich kosmetyków używać?

Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry z AZS jest niezwykle ważny i wiąże się z dobrą znajomością składów. Niewłaściwy produkt może dodatkowo pogorszyć stan uszkodzonej już skóry. Istotne jest, aby produkty pielęgnacyjne dla skór z AZS wykazywały właściwości:

- natłuszczające

- nawilżające

- łagodzące podrażnienia

- przeciwzapalne

Dodatkowo, znaczącą rolę odgrywają naturalne składniki kosmetyków a zwłaszcza oleje, które pomogą nam odbudować naturalny płaszcz lipidowy skóry. Będą to np.: olej ze słodkich migdałów, nasion chia, jojoba, arganowy, kiełków pszenicy czy masło shea.
Powinniśmy natomiast unikać olejów mineralnych i silikonowych, które działają komedogennie, a także silnych konserwantów, które mogą podrażnić skórę.

Pielęgnacja skóry objętej AZS - zalecenia według Dr. Belter


1. Stosowanie produktów odbudowujących naturalną barierę lipidową skóry
Doskonałą propozycją jest delikatna emulsja do twarzy i ciała z linii »intensa- med«. Produkt ten przeznaczony jest dla skór objętych AZS, nadwrażliwych, alergicznych, dziecięcych a także dla osób będących w trakcie leczenia onkologicznego. Oparty został na bazie DLS, która swoją budową przypomina błonę biologiczną, co powoduje, że preparat bardzo szybko się wchłania i odbudowuje uszkodzoną barierę lipidową skóry. Ponadto, produkt ten zawiera składniki silnie nawilżające: mocznik i kwas hialuronowy; natłuszczające: skwalan i olej migdałowy; łagodzące podrażnienia: organiczny aloes, bisabolol oraz pantenol. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj kwas glicyryzynowy, otrzymywany z korzenia lukrecji. Jest to substancja wykazująca działanie przeciwzapalne, porównywalne do działania hydrokortyzonu - sterydu stosowanego w leczeniu AZS.
 

2. Stosowanie produktów łagodzących podrażnienia
Jednym z nich jest kojąca emulsja z mikrosrebrem z linii »intensa-med«. Srebro znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, a aloes, bisabolol i pantenol dodatkowo przyspieszają proces gojenia się skóry. Forma w postaci spray`u ułatwia aplikację.
 

3. Pielęgnacja okolicy oczu
Warto sięgnąć po odżywczy balsam pod oczy z linii »ocula«. Jest on bogaty w cenne oleje, takie jak: jojoba, arganowy, z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów, z nagietka, z pestek granatu a także w witaminę E, dzięki czemu doskonale odżywia i natłuszcza skórę, zabezpieczając ją jednocześnie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

4. Pielęgnacja okolicy ust
Ukojenie dla podrażnionych i spierzchniętych ust przyniesie balsam do ust z linii »intensa specjalistyczne«, zawierający: olej jojoba, syntetyczny wosk pszczeli i filtry UV. Komponenty te natłuszczają delikatną czerwień wargową oraz chronią ją przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, takich jak: wiatr, niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie słoneczne.

O czym należy pamiętać podczas pielęgnacji skóry objętej AZS?

- Skórę należy myć preparatami na bazie naturalnych olejów, bez mydła i środków drażniących.

- Długie i gorące kąpiele nie są odpowiednie dla chorych na AZS. Należy stosować krótkie, letnie prysznice.

- Nie należy pocierać skóry ręcznikiem. Osuszamy ją delikatnie poprzez przykładanie ręcznika do mokrej skóry. Należy wybierać ręczniki z microfibry zamiast frotte.

- Skóra naszych Klientów jest podatna na wysuszenie, powinni oni aplikować emolienty dwa razy dziennie (po każdym prysznicu) a nawet częściej, jeśli odczuwają dyskomfort związany z nadmierną suchością.

Co jeszcze możemy zrobić?

Wdrożyć działania prewencyjne, czyli:
- Unikać sytuacji stresowych. Jest to niewątpliwie trudne, ale niestety konieczne, ponieważ stan nadmiernego napięcia emocjonalnego prowadzi do nasilenia się zmian chorobowych. Pierwszym objawem tego zjawiska jest jeszcze bardziej wzmożony świąd, który powoduje rozdrażnienie a nawet bezsenność.

- Zrezygnować z ubrań wełnianych na rzecz bawełnianych. Ważne, aby ubranie było luźne i przewiewne. Unikać bardzo dopasowanych fasonów ze sztucznych materiałów.

- Prać ubrania w środkach specjalnie do tego przeznaczonych. Pamiętać o dokładnym płukaniu tkanin.

- Często i regularnie zmieniać pościel. Łuszczący się naskórek stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Najlepszym wyborem będzie pościel hipoalergiczna.

- Zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność nie sprzyjają skórze z AZS. Optymalna temperatura w tym wypadku to około 20°C – 22°C a w sypialni nawet 18°C, natomiast wilgotność to 40% - 60% . Warto zainwestować w nawilżacz powietrza.

- Często wietrzyć mieszkanie - kilka razy dziennie. Nawet zimą!

- W miarę możliwości usunąć firany, zasłony, dywany i inne elementy wyposażenia domu, które zbierają kurz.

- Ograniczyć kontakt ze zwierzętami domowymi.

- Wyeliminować z diety żywność przetworzoną, obfitującą we wzmacniacze smaku i sól. Uważać także na produkty potencjalnie alergizujące, takie jak: mleko, jajka czy mąka pszenna.
Atopowe zapalenie skóry zapewne utrudnia życie, ale można z nim walczyć!

Mgr Patrycja Preder
Magister kosmetologii. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Product manager i trener marki w firmie Dr. Belter. Prywatnie weganka, interesująca się żywieniem w aspekcie chorób alergicznych skóry.