TRĄDZIK RÓŻOWATY- specjalistyczna pielęgnacja domowa z Dr.Belter

Trądzik różowaty

Wygląd skóry znacząco wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia. Niestety u coraz większej liczby Klientów naszych gabinetów zaobserwować możemy problemy naczyniowe, na podłożu których już powstał bądź w przyszłości może powstać trądzik różowaty.

Pierwszym krokiem w walce z takimi zmianami jest konsultacja z dermatologiem, a następnie zastosowanie odpowiedniego leczenia. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań możemy wdrożyć terapię opartą na profesjonalnych zabiegach z wykorzystaniem aparatury lub specjalistycznych produktów kosmetycznych. Nie zapominajmy jednak o niezwykle ważnej roli dobrze zaplanowanej i przeprowadzonej pielęgnacji domowej, która umożliwi przyspieszenie oraz podtrzymanie efektów oraz opóźni rozwój trądziku różowatego.

Czym jest acne rosacea - trądzik różowaty?

Jest to przewlekła i zapalna dermatoza dotycząca zwykle osób w wieku dojrzałym. Zazwyczaj pojawia się po 40. roku życia i częściej dotyczy kobiet. Charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowych, krostkowych i grudkowych, powstających głównie na podłożu łojotoku oraz zaburzeń naczyniowych.

Etapy i obraz kliniczny acne rosacea

Przebieg tej choroby można podzielić na trzy etapy, różniące się między sobą obrazem klinicznym zmian:

I stadium - Pre-rosacea - charakteryzuje się nadwrażliwością skóry na czynniki chemiczne i fizyczne oraz często nawracającym rumieniem.

II stadium - charakteryzuje się trwałym, rozszerzającym się rumieniem i obrzękiem, na podłożu którego powstają grudki, krostki, poszerzone ujścia gruczołów łojowych oraz teleangiektazje. Może dojść również do zajęcia oczu. Często występującym powikłaniem jest zapalenie spojówek.

III stadium - charakteryzuje się występowaniem mnogich zapalnych guzków i czyraków. Może pojawić się przerost i włóknienie gruczołów łojowych, tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych, co może prowadzić do utworzenia się zmiany zwanej rhinophyma (guzowatość nosa). Jest to zjawisko częściej dotyczące mężczyzn niż kobiet.

Objawom mogą także towarzyszyć świąd i pieczenie skóry.

Lokalizacja zmian

Trądzik różowaty w większości przypadków obejmuje centralną część twarzy - czoło, nos, policzki i brodę. W rzadszych przypadkach może umiejscowić się na skórze głowy, plecach, dekolcie oraz w małżowinach usznych.

Przyczyny powstawania trądziku różowatego

Rozwój trądziku różowatego jest procesem bardzo złożonym. Wśród czynników biorących udział w jego powstaniu wyróżniamy:

- wrodzoną odporność immunologiczną
- zaburzenia naczyniowe
- reaktywne formy tlenu
- promieniowanie UV
- czynniki infekcyjne - drobnoustroje, takie jak: Demodex foliculorum, Bacillus oleronius oraz Helicobacter pylori.

Oprócz czynników powodujących powstanie trądziku różowatego możemy zaobserwować również takie, które nasilają jego przebieg. Należą do nich:

- czynniki fizyczne: słońce, nagłe zmiany temperatury, upał
- czynniki chemiczne: laurylosiarczan sodu, mydło, sztuczne substancje zapachowe, mentol
- środki spożywcze: produkty mleczne, czekolada, ostre przyprawy, herbata, kawa, alkohol
- niektóre leki
- stres
- nadmierna aktywność fizyczna

Jak dbać o skórę objętą trądzikiem różowatym?

W terapii trądziku różowatego istotne jest, aby zadbać o skórę we wszystkich możliwych aspektach. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarskich, przyjmować leki i przepisane maści. Następnie, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wdrożyć serię zabiegów w gabinecie kosmetycznym oraz odpowiednią pielęgnację domową.

Im wcześniej nasi Klienci zaczną prawidłowo dbać o swoją skórę, tym lepiej! Nie czekajmy aż jej stan się pogorszy.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja domowa acne rosacea?

Z myślą o skórach naczyniowych, objętych problemem trądziku różowatego a także wrażliwych, Dr.Belter stworzył linię »sensi-bel«. Zawiera ona produkty umożliwiające zadbanie o skórę w pełnym wymiarze.

Każda prawidłowa pielęgnacja domowa powinna składać się z 4 elementów, które należy powtarzać codziennie rano i wieczorem, z wyjątkiem ochrony przeciwsłonecznej, której nie stosujemy na noc. Są to:

  1.  Demakijaż i oczyszczanie skóry
  2. Tonizacja
  3. Nawilżanie skóry i wzmacnianie naczyń krwionośnych
  4. Ochrona przeciwsłoneczna

Dodatkowe elementy stanowią: regularny peeling oraz stosowanie maski.

Demakijaż i oczyszczanie

Dokładny demakijaż i oczyszczenie skóry z brudu, kurzu oraz łoju zapewni delikatny żel oczyszczający z linii »sensi-bel«. Stworzony został na bazie zielonej herbaty, alantoiny, panthenolu oraz ekstraktów z: kory dębu, jeżówki purpurowej oraz korzenia lukrecji. Oczyszcza skórę jednocześnie łagodząc podrażnienia.

Nie zawiera laurylosiarczanu sodu, barwników ani substancji zapachowych. Pozostawi skórę przyjemnie czystą i gładką w dotyku.

Tonizacja

Stanowi bardzo istotny element każdej procedury pielęgnacyjnej. Przywraca skórze jej naturalne pH.

Idealnym wyborem będzie delikatny tonik z linii »sensi-bel«. Zawiera: żel aloesowy, alantoinę, czynnik NMF, zieloną herbatę oraz ekstrakty z: jeżówki purpurowej, kory dębu i oczaru. Normalizuje odczyn pH, a także nawilża i koi skórę.

Nawilżanie skóry i wzmacnianie naczyń krwionośnych

Skóra z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej i złożonej pielęgnacji. Obszary zmienione chorobowo z reguły potrzebują innych składników pielęgnacyjnych niż te nieobjęte zmianami. Chcąc powstrzymać rozwój choroby, warto wprowadzić kilka produktów, które sumarycznie zapewnią jej:

  • optymalne nawilżenie
  • wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej
  • wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych
  • redukcję rumienia

Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy przeznaczony jest hydroochronny krem couperosis z linii »sensi-bel«. Dzięki zawartości skwalenu, oliwy z oliwek, masła z pestek mango oraz masła shea regeneruje i wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry, a obecność kwasu hialuronowego zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia.

Natomiast kompleks roślinny na bazie: kasztanowca, ruszczyka kolczastego, wąkroty azjatyckiej, liści winogron, ekstraktu z bluszczu i gryki wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co prowadzi do redukcji zaczerwienienia skóry.

Dzięki witaminie E i bioflawonoidom chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a mikrosrebro działa odkażająco i przeciwdrobnoustrojowo.

Krem hydroochronny oparty został na bazie DLS, co zapewnia szybkie wchłanianie się produktu.

Doskonałym uzupełnieniem działania kremu hydroochronnego jest serum couperosis z linii »sensi- bel«. Należy stosować je przed aplikacją kremu, czekając chwilę na wchłonięcie się preparatu.

Dzięki zawartości kompleksu roślinnego na bazie: kasztanowca, ruszczyka kolczastego, wąkroty azjatyckiej, liści winogron, ekstraktu z bluszczu i gryki produkt ten wzmacnia delikatne naczynia krwionośne. Antarcticine® chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników środowiska zewnętrznego, zwłaszcza przed zimnem. Natomiast ekstrakt z korzenia lukrecji wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Miejsca zmienione chorobowo warto wspomagać kremem kompaktowym couperosis z linii »sensi- bel«. Zawiera on retinol, który powoduje zwiększenie grubości warstwy kolczystej naskórka. Dzięki temu skóra stanie się grubsza, co doprowadzi do mniejszej widoczności sieci naczyń krwionośnych. W efekcie prowadzi to do redukcji rumienia.

Obecny w preparacie mocznik nawilża skórę a alantoina, bisabolol i aloes łagodzą podrażnienia, przynosząc jej ulgę.

Ekstrakty z: kasztanowca, wąkroty azjatyckiej, ruszczyka kolczastego, bluszczu i liści winogron, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zwiększają ich elastyczność.

Ochrona przeciwsłoneczna

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym są odpowiednio dobrane produkty fotoprotekcyjne. Optymalną ochronę przed promieniowaniem UV zapewnią kosmetyki z linii »sun«, które zawierają filtry UVA i UVB, a także ektoinę - cykliczny aminokwas amfoteryczny produkowany przez organizmy ekstremofilne, który zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.

W przypadku acne rosacea należy stosować filtry o wartości SPF nie niższej niż 30. Jedną z propozycji jest eliksir przeciwsłoneczny do twarzy SPF 30 z linii »sun«, który oparty został na bazie DLS, dzięki czemu jest lekki i szybko się wchłania. Doskonale sprawdzi się pod makijaż.

Jego alternatywą jest mleczko do opalania do twarzy i ciała, z SPF 30 (wysoka ochrona) lub SPF 50+ (bardzo wysoka ochrona). Pamiętajmy, że aplikację produktów przeciwsłonecznych należy powtarzać co 2 godziny.

Peeling

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto wprowadzić regularny peeling twarzy. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt często i stosować odpowiednie, delikatne produkty złuszczające, niezawierające drobinek ściernych. Optymalna częstotliwość wykonywania peelingu to raz na 2 tygodnie.

W przypadku acne rosacea najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny z linii »intensa specjalistyczne«.

Dzięki zawartości papainy usuwa obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka, nie powodując przy tym podrażnień. Zmiękcza skórę i zwiększa wchłanianie innych produktów. W zależności od potrzeb można zaaplikować po nim maskę couperosis lub serum couperosis z linii »sensi-bel«.

Maska

Maska stanowi skoncentrowaną formę składników aktywnych. Powinna być stosowana w regularnych odstępach czasu, jako uzupełnienie pielęgnacji. W przypadku skór naczyniowych i trądziku różowatego najlepszym wyborem będzie maska couperosis z linii »sensi-bel«.

Obecna w niej witamina E zwalcza wolne rodniki, a kompleks roślinny na bazie: kasztanowca, ruszczyka kolczastego, wąkroty azjatyckiej, liści winogron, ekstraktu z bluszczu i gryki wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co prowadzi do redukcji zaczerwienienia skóry i hamuje rozwój trądziku różowatego.

Dodatkowo resweratrol i kompleks winogronowo - polifenolowy działają przeciwstarzeniowo.

Należy stosować ją raz w tygodniu.

Co jeszcze można zrobić?

Działać prewencyjnie, czyli:

- unikać sauny, solarium i gorących kąpieli;
- unikać gorących i ostrych potraw;
- zastosować odpowiednią dietę. Ograniczyć: słodycze, przetwory mleczne, słone przekąski, alkohol, produkty przetworzone i dania typu instant, kawę oraz herbatę. Wprowadzić do diety źródła witaminy E, czyli: oleje roślinne, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika, kiełki zbóż oraz żółtka jaj;
- unikać gwałtownych zmian temperatury. Powoduje to szybkie kurczenie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co powoduje ich osłabienie oraz zmniejszenie elastyczności;
- nie pocierać skóry podczas aplikacji kosmetyków! Wszystkie produkty należy delikatnie wklepywać w skórę;
- nie stosować agresywnych środków myjących i mydeł.

 

Mgr Patrycja Preder
Magister kosmetologii. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Product manager i trener marki w firmie Dr.Belter. Prywatnie weganka, interesująca się żywieniem w aspekcie chorób alergicznych skóry.