Pasożyty jako przyczyna chorób skóry

Data: wt., 11/12/2018 - 15:00 / Tagi: CHOROBY SKÓRY, PASOŻYTY, PSYCHOKOSMETYKA
Choroby skóry

Pasożyty bytujące w ludzkim ciele, do którego dostają się najczęściej poprzez żywność, są nadal aktualnym i realnym problemem nie tylko w chorobach ogólnoustrojowych, ale przede wszystkim w dermatologii i kosmetologii.

O ile osoby dorosłe pamiętają o regularnym odrobaczaniu dzieci i zwierząt, o tyle zapominają o zagrożeniu jakie pasożyty stanowią dla nich samych. Parazytologia jest nauką zajmującą się pasożytami zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi, które bytują na żywych organizmach. Sama nazwa pasożyt wywodzi się od greckiego słowa parasitos tłumaczonego jako współbiesiadnik lub darmozjad. Z medycznego punktu wiedzenia zapadalność na niektóre choroby jelit, czy skóry stanowi cechę pasożytnictwa.

Jak podkreślają E. Hadaś i M. Derda z Katedry i Zakładu Biologii i Parazyntologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego K. Marcinkowskiego w Poznaniu, w ludzkim organizmie może bytować 300 gatunków pasożytów. Chociaż jelita są przeważnie pierwszym docelowym miejscem kumulowania się pasożytów, niektóre gatunki wędrują po ustroju lokalizując się np. w układzie oddechowym, na skórze, we włosach, w stawach, wątrobie czy przełyku. W historii medycyny odnotowano również przypadki pasożytów znajdujących się w mózgu. Wśród przyczyn przenoszenia pasożytów do organizmu znajdują się:

 • brak higieny osobistej
 • spożywanie niedomytych owoców i warzyw
 • spożywanie półsurowych i niedogotowanych potraw (mięsnych czy rybnych np. słynne sushi, łosoś na zimno)
 • kontakt z nieodrobaczonymi zwierzętami
 • brak ostrożności podczas podróży.


Niebezpiecznym czynnikiem zwiększającym ryzyko przedostania się pasożytów do organizmu jest picie nieprzegotowanej wody z kranu. Wśród czynników zewnętrznych znajdują się: kurz, ukąszenia owadów, czy powietrze. Co ciekawe, dane statystyczne z 2014 roku pokazywały, że co najmniej 2 miliardy ludzi zarażonych jest przynajmniej jednym pasożytem. Z kolei jak alarmuje WHO, na całym świecie w ciągu 10 lat problem ten dotyczy ok. 4,5 miliarda osób.

Dość powszechnie pasożyty występują w rybach. Najpopularniejsze gatunki to: larwy przywar, tasiemców czy nicieni. Nicienie należą do bezkręgowców, spośród których najbardziej inwazyjne to: Anisakis simplex, Pseudoterranova decipiens, Contracaecum i Hysterotelacium (Bliska-Zając, Różycki, Chumurzyńska, Osek, 2012). Anisakis Simple najczęściej występuje w tuszach śledzi, przez co zwany jest robakami śledziowymi. Zarażenie nicieniami określane jest anisakidozą, która tylko w Japonii dotyczy 2 tys. przypadków rocznie. Wynika to z faktu, że w tym kraju spożywa się duże ilości surowych ryb. Zagrożenie zarażeniem wzrasta również w krajach Europejskich (głównie Niemcy, Hiszpania, czy Holandia).

Jak pasożyty przekładają się na choroby skóry?
Pasożyty bywają niejednokrotnie przyczyną różnorodnych problemów skórnych, nie tylko przez spustoszenie jakie wywołują w organizmie, ale przez alergie (niektóre osoby mogą być uczulone na białka larw Anisakis). Do najpopularniejszych objawów skórnych należą:

 • trądzik nieznanego pochodzenie (łącznie ze stanami zapalnymi i ropnymi)
 • wysypki i trądzik obejmujący skórę poza twarzą (np. plecy, dekolt)
 • wysypki występujące na ciele
 • trądzik zaskórnikowy
 • wysyp krostek w nietypowych miejscach (np. zlokalizowany na czole, na brodzie)
 • obrzęki powiek i cienie, worki pod oczami.

Pozostałe problemy obejmują układ pokarmowy czy ogólne samopoczucie. Pasożyty są realnym problemem, a kosmetyczki i kosmetologowie pracujący z ludzką skórą powinni uświadamiać swoich klientów na temat tego zagrożenia oraz zwrócić uwagę na dietę i tryb życia swoich podopiecznych.

Medinilla's Allure