Mezoterapia mikroigłowa - efektywny zabieg w odmładzaniu i rewitalizacji skóry
Mezoterapia (intradermoterapia) to jeden z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych zabiegów mających zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Metoda ta polega na miejscowej iniekcji substancji aktywnych wprowadzanych do skóry właściwej w celu jej pobudzenia, odnowy, redukcji zmarszczek i defektów estetycznych. Ze względu na szerokie możliwości zastosowania, mezoterapia jest wykorzystywana również w medycynie sportowej, chirurgii, czy internie. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje metody: mezoterapię igłową, mikroigłową i najmniej inwazyjną - bezigłową. Szczególne zainteresowanie wokół tej metody wynika z jej wszechstronności, efektywności oraz dostępności.
W ostatnich latach ze względu na spektakularne efekty w poprawie kondycji skóry, popularność zyskała mezoterapia mikroigłowa (ang. microneedling mesotherapy, skin needling) nazywana również mezoterapią frakcyjną, mikronakłuwaniem czy mikroiglingiem. Cechą charakterystyczną tej metody jest kontrolowane uszkodzenie skóry za pomocą równomiernego nakłuwania specjalnymi, cienkimi igłami. Efektem mikronakłuć jest powstanie w skórze drobnych kanalików, przez które wprowadzane zostają substancje aktywne. Ich absorpcja wzrasta nawet do 300%. Podczas procesu nakłuwania w skórze zostają uruchomione mechanizmy odpowiedzialne za autoregenerację. W okolicy poddanej zabiegowi (może to być twarz, szyja, dekolt, skóra głowy czy skóra ciała objęta bliznami lub rozstępami) powstają mikrourazy, w wyniku których płytki krwi uwalniają tzw. naturalne czynniki wzrostu odgrywające istotne znaczenie m.in. w procesie gojenia się ran. Wraz z płytkami krwi z naczyń krwionośnych wydostają się białe krwinki, których rola polega na usunięciu uszkodzonych i martwych komórek. Oddziaływanie na skórę za pomocą igły uruchamia procesy naprawcze, pobudza powstawanie nowych włókien kolagenowych, fibroblastów oraz komórek macierzystych. Dlatego też mikronakłuwanie skóry przynosi długotrwałe i zadziwiające efekty w redukcji zmarszczek, blizn czy odmłodzeniu skóry.
Współcześnie rynek kosmetyczny oferuje różne urządzenia i aparatury wykorzystywane do wykonania zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Można tutaj wymienić: dermapeny, tzw. “rolki” czyli mezorollery (derma rollery) oraz stemple. Ze względu na ograniczone możliwości w zakresie regulowania długości igieł, derma rollery mają mniejsze zastosowanie niż dermapeny. Dermapen posiada kształt grubego pióra posiadającego wymienną końcówkę tzw. kartridż wyposażony w 12, 24, 36 czy nawet 48 mikroigiełek. Urządzenia te są niezwykle funkcjonalne, gdyż pozwalają na zmianę długości igieł (od 0,2 do 2,5 mm) oraz regulację prędkości nakłuwania. Dermapen umożliwia również wykonanie nakłuć w okolicach oczu czy nosa, co jest trudniejsze w przypadku wykonywania zabiegu derma rollerem.
Warto podkreślić, że sposób nakłuwania jest cechą różnicującą zabiegi mezoterapii mikroigłowej. W literaturze przedmiotu zabieg klasyfikuje się zgodnie z długością i głębokością nakłuć. Wyodrębniono następujące typy nakłuwania: kosmetyczne, medyczne i chirurgiczne.
Mikronakłuwanie kosmetyczne
Polega na mikronakłuwaniu skóry za pomocą igieł o długości nie większej niż 0,3 mm. Celem zabiegu jest zwiększenie absorpcji substancji aktywnych podawanych w preparacie. Należy jednak podkreślić, że igły są zbyt krótkie, aby pobudzić proces tworzenia się nowych włókien kolagenowych i fibroblastów w skórze właściwej.
Mikronakłuwanie medyczne
Ten typ nakłuwania wykorzystuje długość igieł od 0,3 do 2,00 mm. Głębokość nakłuwania umożliwia rozpoczęcie procesu naturalnej regeneracji skóry wraz z uwolnieniem czynników wzrostu i pobudzeniem komórek do odnowy. Mikronakłuwanie medyczne pomaga zredukować blizny, wyrównać strukturę skóry oraz zmniejszyć zmarszczki.
Mikronakłuwanie chirurgiczne
Należy do najbardziej inwazyjnego zabiegu mezoterapii mikroigłowej. W tego typu nakłuwaniu wykorzystuje się igły o długości 3,0-4,0 mm, które docierają do tkanki podskórnej. Zabieg gwarantuje głęboką regenerację skóry, dlatego sprawdza się w przypadku rozstępów, różnego rodzaju blizn czy zmarszczek. Głębokość nakłuwania związana jest jednak z pewnym ryzykiem powikłań, dlatego też zabieg powinien być wykonany przez osobę posiadającą wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie w tym zakresie.
Wprowadzenie zabiegu mezoterapii mikroigłowej do oferty salonu kosmetycznego stanowi ciekawe rozwiązanie dające nowe możliwości w pielęgnacji i regeneracji skóry. Obecnie większość dostępnych ampułek, koktajli i preparatów oferowanych przez firmy kosmetyczne może być wprowadzania metodą mikronakłuwania.
Medinilla's Allure