Zmysł dotyku i masaż dla kobiet w okresie połogu

Dotyk oznacza obecność drugiej osoby, wyraża poczucie bezpieczeństwa, ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Dotyk poprzez masaż jest wskazany nie tylko kobietom w czasie ciąży, ale również niedługo po porodzie.

Dla mamy w okresie połogu bardzo dobry jest masaż rozpuszczonym (poprzez ogrzanie) miodem lub czekoladą, a także okłady. Już wkrótce po porodzie dobrze jest rozpocząć serię masaży, co przyspieszy wchłanianie się rozstępów i obkurczanie mięśni brzucha.

Miód oczyszcza, regeneruje skórę, zmniejsza blizny, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Daje dobre rezultaty przy cellulicie, rozstępach, po ciąży i gwałtownym odchudzaniu, poprawia krążenie i ukrwienie skóry, uaktywnia układ limfatyczny, podnosi odporność, usuwa ból, łagodzi stany zapalne stawów, działa pozytywnie przy zanikach mięśni.

Pielęgnacja stóp miodem zalecana jest przy problemach z krążeniem, przeciążeniu stóp, obrzękach, odciskach, nieprzyjemnym zapachu, zrogowaciałym naskórku. Doskonale sprawdzają się także kąpiele stóp z dodatkiem miodu i miodowe peelingi.

Masaż miodem może być wykonywany na różnych częściach ciała - brzuch, ręce, nogi, najczęściej jednak na plecach. Masaż rozpoczyna się od góry pleców, następnie w dół kręgosłupa oraz od kręgosłupa na boki. Delikatniej należy masować odcinek lędźwiowo – krzyżowy. Ciepły miód (1-2 łyżki) rozsmarowuje się po plecach, a następnie palcami wykonuje ruchy wklepujące do momentu, aż miód zostanie częściowo wchłonięty w skórę.

Czekolada wytwarzana jest z ziaren kakaowca. Produkcja czekolady pochodzi od peruwiańskich Indian, którzy składali ją w ofierze bogom podczas większych wydarzeń jak ślub, pogrzeb, inicjacja. Była też środkiem płatniczym, uznawana za silny afrodyzjak w Peru i w Europie. Badania udowodniły, że niektóre kobiety wolą bardziej czekoladę niż seks. Tłumaczy się to tym, że w skład czekolady wchodzi kofeina teobromina, 2-fenyloetyloamina zwana miłosnym narkotykiem, substancją dobrego nastroju.

Czekolada oraz kakao zawierają flawonoidy, które są dobrymi antyoksydantami dla osocza krwi, wpływają na lepsze mikrokrążenie krwi w skórze, chronią komórki skóry przed uszkodzeniem przez promienie UV. Związki, które zawierają grupy fenolowe działają jak antyoksydanty chroniąc tym samym kolagen przed wolnymi rodnikami, polepszają strukturę włókien kolagenowych, hamują procesy zapalne w komórkach skóry.
Ciemna czekolada np. DARK 99% zawiera największą ilość polifenoli, podobnie jak kakao. Natomiast biała czekolada ma tych fenoli najmniej. Stąd zarówno masaż ciemną czekoladą jak i spożywanie jej ma dobroczynny wpływ na skórę oraz cały organizm.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, jak duże znaczenie ma dotyk nie tylko dla mamy, ale też dla noworodka.
Dotyk jest bardzo ważnym elementem zaraz po narodzinach, bowiem w ciele noworodka stymuluje wzrost czuciowych zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za ruch, orientację przestrzenną i percepcję wzrokową.1 Rodzice instynktownie przytulają niemowlaka do swojego serca. Serca rodziców stymulują serce dziecka, które pobudza mózg – umysł i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa2.

Niemowlę można kąpać z dodatkiem olejku rumiankowego, eukaliptusowego, lawendowego – po jednej kropli każdego. Przed dodaniem do wody, olejki należy rozcieńczyć w oleju bazowym np. ryżowym, kokosowym, migdałowym. Przy grypach można zastosować kominek aromaterapeutyczny z w/w olejkami, aby dziecko wdychało ulatniające się olejki.

Przy kolce można pomóc poprzez delikatny masaż brzuszka ruchami rozcierającymi oraz masaż dolnej części pleców z zastosowaniem olejków: rumiankowego, lawendowego, majerankowego. Podczas ząbkowania niemowlę mogą boleć uszy (ból z ząbka może przenieść się na uszy), można wtedy zastosować delikatny masaż wokół uszu i niżej – w kierunku szyi, z użyciem olejku rumiankowego, lawendowego, eukaliptusowego, manuka. Warto też zaznaczyć, ze olejki: rumianek, lawenda, eukaliptus są nietoksyczne.

Tekst artykułu jest fragmentem książki: Harmonia zmysłów, Salon Kosmetyczny, Wellness &Spa autorów: Łucja Legun, Anna Urban – Zuber
mgr kosmetolog Łucja Legun

tel. 607 247 470,
e-mail: lucjalegun@wp.pl

1 Hannaford C. Zmyślne ruchy które doskonalą umysł, Ofic. Wyd. Medyk , s. 339-40
2 P. Peirce, Twoja częstotliwość, Studio Astropsychologii, Białystok 2011, s. 90 – 91
Żródło zdjęcia: Designed by Katemangostar