Masaż dla kobiet w ciąży – tak, czy nie?

Data: śr., 31/10/2018 - 14:34 / Tagi: MASAŻ W CIĄŻY, ZMYSŁ DOTYKU, MASAŻ SPECJALISTYCZNY
Masaż w ciąży

Dotyk jest sposobem porozumiewania się i towarzyszy przez całe życie. Oznacza obecność drugiej osoby, wyraża poczucie bezpieczeństwa, jest konieczny dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Masaż jest jedną z form dotyku. Może być wykonany w celu leczniczym, kosmetycznym czy relaksacyjnym. Każdy rodzaj masażu działa na układ nerwowy wywołując w organizmie szereg reakcji zmierzających do zdrowia fizycznego i psychicznego.

Masaż ma wiele szkół, które posiadają wspólne cechy i jedną definicję. Masaż definiujemy jako zespół zabiegów manualnych działających na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, stawy, a także, na zasadzie odruchów skórno – trzewnych, na narządy wewnętrzne, układ krążenia, układ wewnątrzwydzielniczy. Masaż bardzo skutecznie usuwa stres, wzmacnia psychikę, dodaje energii do nowych celów i większego wysiłku fizycznego.

Dla kobiety w ciąży bardzo pomocny jest specjalistyczny masaż, za pomocą którego można złagodzić wiele dolegliwości związanych z tym okresem jak: niestrawność, zaparcia, wzdęcia, obrzęki nóg, skurcze mięśni, zmęczenie, rozstępy, cellulit, bóle w okolicy lędźwiowo – krzyżowej, zmienne nastroje czy depresje.

Masaż kobiety w ciąży
Dla kobiety w ciąży bardzo ważny jest masaż kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych, a szczególnie rozciąganie kręgosłupa. Masaż kręgosłupa daje gwarancję na zmniejszenie bólu porodowego. Wykonuje się go od 1-go miesiąca ciąży do samego końca. Przez trzy trymestry ciąży rozciąga się kręgosłup oraz mięśnie przykręgosłupowe, bowiem ciąża prowadzi do zmian np. zmiękczenia więzadeł międzykręgowych i zmiany statyki ciała – pogłębia się lordoza i miednica pochyla się do przodu . Z tego powodu do przodu przesuwa się środek ciężkości, a to z kolei jest powodem napięć krótkich mięśni kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego (co powoduje ból w tym odcinku).
Krzyż masuje się ze średnim naciskiem (nie za mocno). Masuje się też mięśnie nóg oraz pośladki (w tym guz kulszowy).

W wielu publikacjach zalecany jest w celu rozluźnienia masaż ramion i karku. Owszem, jest wskazany masaż tych części ciała, ale należy zachować ostrożność w użyciu siły do masażu ramion pamiętając, że na szczycie ramion znajduje się punkt Pż21, którego nie należy masować u kobiet w ciąży (to miejsce można jedynie głaskać nie używając zbyt dużej siły).

Ukojenie dla kobiet w ciąży przynosi też masaż stóp. Tu należy zająć się częścią odpowiedzialną za kręgosłup, a pozostałą część stopy delikatnie masować nie przekraczając progu bólu. Wykonując masaż stóp trzeba pamiętać o punktach, które mogą przyspieszyć poród - te masować bardzo lekko. Leżą po obu stronach kostek.

W mojej praktyce prowadzę Panie przez cały okres ciąży, dwa razy w tygodniu pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona i prawidłowo się rozwija. Idealnie byłoby wykonać wizytę nie tylko 2x w tygodniu, ale codziennie. Jednak często z braku czasu pacjentki jest to trudne do wykonania.

Dobrze jest też wykonać masaż limfatyczny, ale tylko te ruchy, na które pozwoli odpowiednio ułożone na boku ciało ciężarnej pacjentki.

Nie zalecam kobietom w ciąży wykonywania masażu Shiatsu ze względu na duży nacisk stosowany podczas tego masażu.

Do masażu kobiety ciężarnej można włączyć olejki eteryczne o przyjemnym dla niej zapachu, który sama wybierze, np. różany, neroli, manuka, rumiankowy, cytrynowy, limetkowy, mandarynkowy, eukaliptusowy, lawendowy, melisy, drzewa herbacianego, drzewa różanego. Należy pamiętać o rozcieńczeniu olejków eterycznych w oleju bazowym np. olej ryżowy, kokosowy, z kiełków pszenicy, awokado, migdałowy.

Moja praktyka dowodzi, że masaż kobiety ciężarnej przez cały dziewięciomiesięczny okres i podczas porodu działa z bardzo dobrym skutkiem. Masowanie odpowiednich części ciała przygotowuje mięśnie wykorzystywane przy porodzie, zmniejsza bóle podczas porodu, usprawnia akcję porodową, redukuje stres oraz wpływa korzystnie na zdrowie i rozwój dziecka.

Tekst artykułu jest fragmentem książki: Harmonia zmysłów, Salon Kosmetyczny, Wellness &Spa autorów: Łucja Legun, Anna Urban – Zuber

mgr kosmetolog Łucja Legun
tel. 607 247 470
e-mail: lucjalegun@wp.pl


Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Mogą Cię również zainteresować