Technologie pracy z problemem łysienia w gabinecie kosmetycznym i fryzjerskim.
Technologie pracy z problemem łysienia w gabinecie kosmetycznym i fryzjerskim.
Włosy to nasza siła i słabość. Już od czasów starotestamentowych były ważnym symbolem siły, witalności i zdrowia.
Włosami i kosmetologią zajmuję się od ponad 12 lat. Pracując zarówno przy spektaklach teatralnych, programach telewizyjnych, czy w mojej pracowni uświadomiłem sobie, że niezależnie od statusu społecznego, każda z osób dostrzega jakiś problem. Zazwyczaj są to problemy związane z kondycją włosów, które można złagodzić poprzez odpowiednie maski, szampony, produkty do stylizacji oraz strzyżenie. Otrzymujemy w ten sposób krótkoterminowy efekt, ponieważ w jeden dzień można osiągnąć wiele, jednak długofalowe zmiany potrzebują czasu. Największy dramat zaczyna się, kiedy przychodzi do nas zrozpaczony klient, który traci włosy. Oprócz wsparcia technologicznego oczekuje od nas pomocy, zrozumienia i empatii, a następnie stworzenia programu powstrzymującego jego problem.
Podstawą pracy z klientami z oznakami łysienia jest odpowiednia diagnostyka laboratoryjna oraz zalecenie konsultacji u dermatologa specjalizującego się w łysieniu. Moja Akademia współpracuje z 3 klinikami, ponieważ każda z nich stosuje inne metody i rozwiązania dla różnych problemów. My wybieramy tych, którzy w naszych oczach proponują najskuteczniejsze rozwiązania. Trzecim ważnym elementem, poza kuracją farmaceutyczną jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy w gabinecie kosmetycznym lub trychologicznym.
Zabiegi, które możemy zaproponować można podzielić na zabiegi pielęgnacyjne i inwazyjne.
Do zabiegów pielęgnacyjnych należą peelingi skóry głowy wraz z odpowiednim masażem trychologicznym. Taki zabieg oczyszcza skórę głowy z łoju, kosmetyków i osadów z otoczenia oraz poprawia ukrwienie skóry głowy. Inny rodzaj to zabiegi z zakresu jonoforezy z wprowadzeniem substancji aktywnych do głębszych warstw skóry za pomocą dysocjacji elektronicznej, a także zabiegi z użyciem prądów d'arsonvala oraz naświetlania lampą led.
Kolejna grupa to zabiegi inwazyjne, tutaj z powodzeniem sprawdza się mezoterapia mikroigłowa w okresie tak zwanej synchronizacji telogenowej. Inny rodzaj zabiegów w tej grupie to mezoterapia igłowa, czyli wprowadzanie substancji aktywnych do skóry właściwej za pomocą pistoletu. Lepsza według mnie jest metoda ręczna za pomocą igły i strzykawki, która wspaniale sprawdza się w przypadku łysienia typu męskiego pod warunkiem, że nie doszło do procesu zaniku mieszka włosowego. Mezoterapia igłowa sprawdza się też dobrze w przypadku wypadania włosów w wyniku stresu. Inną doskonałą metodą jest zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP). Bardzo dobrze sprawdza się on w przypadku łysienia typu męskiego, wypadania włosów spowodowanego chronicznym stresem oraz w przypadku łysienia plackowatego. Przed zabiegiem z użyciem PRP ważne jest wykonanie badania krwi na przeciwciała przeciwjądrowe (ANA), pozwala to uniknąć zaostrzenia wypadania włosów.
Ostatnim niezwykle ważnym, a często pomijanym elementem w pracy z wypadającymi włosami jest praca psychoterapeutyczna. Włosy bardzo mocno związane są ze stanem emocjonalnym klientów. Zauważmy, że jednym ze schorzeń jest wypadanie włosów w wyniku sytuacji stresogennych, albo autoagresywne wyrywanie i pociąganie włosów aby rozładować napięcie. Włosy jak wyżej wspomniałem niosą za sobą symboliczne informacje. Wracając do tezy o tym, że włosy to nasza siła i witalność, warto aby klient z wypadającymi włosami zadał sobie pytania do pracy wewnętrznej:
- Od jakiego momentu życia wypadają mi włosy?
- Czym spowodowane jest to, że nieświadomie pozwalam na “uciekanie” mojej siły, kobiecości, seksualności?
- Czym spowodowane jest to, że odcinam się od swojej kobiecości?
Te pytania są niezwykle trudne, jednak trzeba je zadać z odpowiednim szacunkiem i empatią, aby nie urazić klienta. Podczas szkoleń z zakresu trychologii, oprócz wiedzy stricte praktycznej uczestnicy uczą się jak stworzyć sytuacje otwierające klienta na zagłębienie się w swoje wnętrze, ponieważ to właśnie tam mieszka źródło większości problemów.
Alan Dąbrowski
Założyciel Akademii wizażu i kosmetyki z filią w Warszawie, Krakowie i Manchesterze.
Artykuł sponsorowany