PEELINGI CHEMICZNE – SPOSÓB NA GŁADKĄ SKÓRĘ

Data: pt., 13/12/2019 - 13:05 / Tagi: PEEINGI CHEMICZNE, PEELING KWASAMI, ZŁUSZCZANIE, pielęgnacja skóry
Peeling

Terapie z wykorzystaniem peelingów chemicznych, potocznie zwane kwasami, to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów w okresie jesienno-zimowym. Ich popularność jest spowodowana wieloma pozytywnymi efektami terapeutycznymi na szereg niedoskonałości skórnych takich jak trądzik, trądzik różowaty, przebarwienia, wiotkość, zmarszczki, blizny, rozstępy.

Peelingi chemiczne dzielimy na alfahydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy), betahydroksykwasy (salicylowy) oraz inne kwasy organiczne (np. kwas retinowy, trichlorooctowy, pirogronowy). Ich dobroczynne działanie jest od lat wykorzystywane w dermatologii, kosmetologii i kosmetyce. Przykładowe peelingi chemiczne zostały omówione poniżej.

Kwas migdałowy to jeden najsilniej działający bakteriobójczo kwas AHA. Jego działanie jest wielokierunkowe, łatwo przenika przez skórę. Zabiegi polegające na złuszczaniu kwasem migdałowym dedykowane są zwłaszcza przy cerach problematycznych (np. mieszanej, wrażliwej, naczyniowej i łojotokowej). Działanie kwasu migdałowego stymuluje odnowę głębszych warstw naskórka oraz wpływa na szybszy proces złuszczania.

Kwas migdałowy znalazł zastosowanie między innymi w terapiach odmładzających, odświeżających, redukujących efekty fotostarzenia oraz przeciwtrądzikowych.

Kwas glikolowy wykazuje działanie umiarkowano drażniące. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu oraz stymuluje podziały w żywych komórkach naskórka. Znajduje zastosowanie w terapiach antyaging ponieważ przy długotrwałym działaniu ma wpływ na odbudowę włókien sprężystych, poprawę elastyczności i w efekcie spłycenie zmarszczek. Przywraca skórze gładkość oraz wyrównuje koloryt.

Kwas mlekowy to naturalny związek występujący między innymi w jabłkach, kiszonej kapuście, zsiadłym mleku. Jest metabolitem skóry i tkanki mięśniowej. Wykazuje właściwości złuszczające i nawilżające. Poprawia strukturę i gładkość skóry, zwiększa jej jędrność oraz normalizuje proces rogowacenia.

Działanie kwasu salicylowego jest podobne do AHA. Wykazuje przede wszystkim działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz sprzyja gojeniu się ran, wyprysków i podrażnień. Zalecany jest głównie do cer tłustych, trądzikowych (również trądziku różowatym). Jego naturalnym źródłem są liście brzozy i kora wierzby. Syntetycznie pozyskiwany jest z fenolu.

Dzięki licznym badaniom naukowym współczesna wiedza dotycząca spektrum działania poszczególnych peelingów daje terapeutom nowe możliwości przeprowadzania zabiegów redukujących różne niedoskonałości. Co oznacza, że podczas jednego zabiegu bądź serii kilku zabiegów można stosować różnego rodzaju peelingi. Są to komponowane zabiegi lub gotowe mieszanki rekomendowane przez producenta. Kwasy znalazły zastosowanie również jako składnik wielu kosmetyków, między innymi w kremach, tonikach, maskach. Prawidłowo zaplanowana terapia i pielęgnacja może przynieść bardzo dobre efekty. Warto pamiętać, że terapie z zastosowaniem peelingów chemicznych (w zależności od rodzaju) to nie tylko złuszczanie, mogą mieć również działanie odmładzające oraz nawilżające.
 

Źródło tekstu dostępne u autorki.

Marta Kolankowska-Trzcińska
Kosmetolog

Właściciel Instytutu Cosmetology & Mind

Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com/