Peeling – czyli zabieg „must have” po wakacjach

Pielęgnacja skóry - peeling

Część I. Peelingi mechaniczne
Latem skóra często jest narażona na wysokie temperatury, wiatr, nadmierną ekspozycję na słońce, klimatyzację, co skutkuje powstaniem niedoskonałości takich jak np. suchość skóry, przebarwienia, nierówny koloryt, szorstkość, utrata elastyczności. Po okresie letnim skóra wymaga regeneracji, nawilżenia i odżywienia. W pierwszej kolejności należy oczyścić skórę poprzez złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest naskórek, który składa się z 5 warstw: podstawnej (rozrodczej), kolczystej, ziarnistej, jasnej oraz rogowej. Grubość naskórka jest różna w zależności od danej partii ciała, od 0,05 mm na powiekach do 1,5 mm na stopach i dłoniach. Naskórek podlega cyklicznej odnowie średnio co około 30 dni. Jego komórki, zwane keratynocytami dojrzewają przechodząc kolejno przez wszystkie warstwy naskórka, począwszy od rozrodczej kończąc na zewnętrznej warstwie rogowej, a następnie ulegają złuszczeniu.

Peeling (z ang. peel – obierać) inaczej zwany eksfoliacją, abrazją to procedura polegająca na kontrolowanym złuszczaniu naskórka (w niektórych przypadkach działanie peelingu może sięgać skóry właściwej). Peelingi były stosowane od niepamiętnych czasów, już w starożytnym Egipcie korzystano z kąpieli w mleku (kwas mlekowy), stosowano różnego rodzaju mieszaniny w celu regenerowania skóry (np. soli, piasku, popiołu, zmielonych łupin orzechów, alabastru, oliwy i tłuszczy zwierzęcych).
Peelingi wykorzystywane są w dermatologii i kosmetologii w celach leczniczych i estetycznych. Stosowanie peelingów poprawia mikrokrążenie, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, wpływa regenerująco, wspomaga redukcję przebarwień, blizn, zmarszczek, cellulitu, oczyszcza oraz reguluje proces rogowacenia.
 

Peelingi dzieli się na trzy grupy:

  • mechaniczne (np. preparaty kosmetyczne, z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury);
  • chemiczne (peelingi z zastosowaniem związków chemicznych);
  • fizyczne (np. z zastosowaniem laserów, podtlenku azotu, ciekłego azotu);

Istnieje również podział ze względu na głębokość penetracji: powierzchniowe ( w obrębie naskórka), średnio głębokie (w obrębie naskórka i górnej warstwy skóry) i głębokie (głębsze warstwy skóry).

PEELINGI MECHANICZNE

Kosmetyczne preparaty peelingujące

Peeling ziarnisty/Scrub (ang. szorować) to odpowiednio przygotowana mieszanka zawierająca ścierniwo (np. cukier, sól, mak, migdały, rozdrobnione pestki owoców) oraz środek ułatwiający poślizg (krem, emulsja, oliwa). Spośród peelingów ziarnistych wyróżniamy peelingi grubo ziarniste, drobno ziarniste oraz mieszane.

Warto wspomnieć, iż doskonałym pomysłem jest wykonanie samodzielnie mieszanki peelingu w zaciszu domowym. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych oraz nie jest czasochłonne, można np. wykorzystać fusy z kawy, cukier, mak dodać miód i oliwę z oliwek.

Peeling enzymatyczny to preparat, który oczyszcza naskórek za pomocą enzymów. Wśród wykorzystywanych enzymów znajdują np. papaina (pozyskiwana z owocu papai), bronalina, (z miąższu ananasa), keratolina (pochodzenia biotechnologicznego), aktynidyna (z kiwi), ficyna (z fig), ekstrakty z zielonych jabłek, dyni oraz mango. Peelingi enzymatyczne zazwyczaj rekomendowane są dla cienkich i delikatnych skór (również trądzikowych).

Peeling gommage (z francuskiego gommage oznacza ścieranie gumką) to peeling należący do grupy enzymatycznych. Preparat aplikuje się na skórę i następnie roluje się (ściera jak gumką). Gommage należy do łagodnych peelingów, rekomendowany jest do każdego rodzaju skóry ze szczególnym uwzględnieniem cienkiej, wrażliwej i naczyniowej.
Peelingi enzymatyczno-ziarniste to dosyć często spotykane połączenie wyżej opisanych peelingów.

Peelingi z wykorzystaniem aparatury kosmetycznej

Peeling kawitacyjny, inaczej potocznie zwana kawitacja to delikatny peeling wykonany z wykorzystaniem ultradźwięków. Podczas zabiegu aplikowana na skórę woda zostaje doprowadzona do drgań, w wyniku czego tworzą się mikropęcherzyki, które pękają jednocześnie usuwając zrogowaciały martwy naskórek oraz pozostałe zanieczyszczenia. Jest to jeden z najpopularniejszych peelingów, bardzo często poprzedzający zabiegi kosmetyczne.

Mikrodermabrazja diamentowa to kontrolowane stopniowe złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka, wykonywane pod ciśnieniem z użyciem diamentowej głowicy. Intensywność zabiegu jest uzależniona od ilości wykonanych powtórzeń. Procedura mikrodermabrazji jest nieinwazyjna, bezbolesna, szybka. Mikrodermabrazja między innymi usuwa obumarłe komórki naskórka, oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, redukuje zmarszczki, przebarwienia, blizny, tatuaże oraz rozstępy. Wyniki badań naukowych dowodzą, że dzięki zabiegom mikrodermabrazji zwiększa się możliwość przezskórnego dostarczania związków o niskiej masie cząsteczkowej (np. Wit C).

Oxybrazja polega na złuszczaniu zrogowaciałego martwego naskórka z użyciem roztworu soli fizjologicznej pod ciśnieniem. Zabieg jest rekomendowany do każdego rodzaju skóry, również alergicznej, reaktywnej, delikatnej, naczyniowej i skłonnej do podrażnień. Po zabiegu skóra jest rozświetlona, nawilżona oraz oczyszczona.

Oczyszczanie wodorowe to skuteczny, bezinwazyjny zabieg wykonywany z wykorzystaniem cząsteczek wodoru. W wyniku zabiegu skóra jest oczyszczona, nawilżona, zrelaksowana. Warto dodać, iż wodór eliminuje wolne rodniki wykazując tym samym działanie przeciwstarzeniowe.

W przypadku wszystkich wyżej opisanych peelingów należy pamiętać o prawidłowej diagnostyce, kwalifikacji do zabiegu oraz uwzględnieniu przeciwskazań.

Jest to pierwszy z dwóch artykułów dotyczący peelingów. Kolejny tekst będzie poświęcony procedurom z wykorzystaniem peelingów chemicznych.
 

Marta Kolankowska-Trzcińska
Kosmetolog

Właściciel Instytutu Cosmetology & Mind
 

Źródło:
Z. Adamski, A. Kaszuba; Dermatologia dla Kosmetologów
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/enzymy-wykorzystywane-w-kosmetolo...
Harold J. Brody., Peelingi i resurfacing skóry
http://www.czytelniamedyczna.pl/1383,peelingi-w-dermatologii.html
Andrews S, Lee JW, Prausnitz M. Recovery of skin barrier after stratum corneum removal by microdermabrasion. AAPS PharmSciTech. 2011;12(4):1393–1400. doi:10.1208/s12249-011-9715-x
J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
Andrews SN, Zarnitsyn V, Bondy B, Prausnitz MR. Optimization of microdermabrasion for controlled removal of stratum corneum. Int J Pharm. 2011;407(1-2):95–104. doi:10.1016/j.ijpharm.2011.01.034