Zagrożenia w salonie kosmetycznym? Zobacz na co uważać!

Sterylne narzędzia

Piękne i zadbane dłonie, których wizytówką są paznokcie, to zdecydowanie nieustający trend we współczesnych czasach. Na manicure w salonie kosmetycznym decyduje się coraz więcej kobiet. Czy jednak każdy jest świadomy zagrożenia, jakie może kryć się za niepozorną wizytą w gabinecie? Jak duża jest wiedza o tym, że używane narzędzia mogą być przyczyną groźnych chorób? Statystyki w tym temacie są zatrważające...

Zaznaczmy jednak pewien fakt: podmioty, które wykonują działalność leczniczą lub przeprowadzają zabiegi mogące naruszyć ciągłość tkanek, mają w obowiązku używać wyłącznie sterylnych narzędzi. Możliwe rozwiązania to m.in.:

  • użytkowanie sterylnych, jednorazowych wyrobów;
  • zlecanie sterylizacji innemu podmiotowi, który przeprowadza procesy dekontaminacji w jednostce spełniającej wymogi Centralnej Sterylizatorni;
  • sterylizowanie narzędzi we własnym zakresie, np. zakupując autoklaw spełniający wszystkie wymagania Sanepidu np. Steamjet firmy Enbio

Poddanie narzędzi procesowi sterylizacji, jest gwarantem, że wszystkie mikroogranizmy zostaną zniszczone, a osoby korzystające z usług kosmetycznych, mogą czuć się bezpiecznie. Nie zapominajmy o tym, że przecież nie wiemy, kto był przed nami w gabinecie, a każdy kontakt z niesterylnym narzędziem i przerwaniem tkanki, może doprowadzić do poważnych, nieprzyjemnych skutków.

Szacuje się, że prawie milion osób w Polsce, zakażonych jest żółtaczką typu B i C. To niepozorna choroba, która w swojej wstępnej fazie nie daje żadnych objawów, a może okazać się śmiertelna. Corocznie na całym świecie notuje się niemal 4 mln nowych zakażeń HCV oraz około 500 000 zgonów z powodu poważnych następstw zakażenia wirusem HCV. Na świecie na WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu B i C choruje 325 mln osób. Niestety możesz się zarazić nawet w tak niepozornym miejscu jakim jest salon kosmetyczny.

Co jeszcze może nam zagrażać z powodu naszej nieświadomości lub niedbałości? Niesterylne narzędzia to także ryzyko zakażenia:

  • grzybicą,
  • świerzbem,
  • gronkowcem,
  • czy nawet wirusem HIV.

Jak można się przed tym ustrzec?
Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość zobaczenia jak stylistka paznokci wyciąga wysterylizowane narzędzia z autoklawu. Zwykle autoklawy mają długi czas pracy, a wielkie gabaryty nie pozwalają postawić urządzenia w pobliżu klientki. Jednak taką możliwość daje wspomniany wcześniej producent autoklawów Steamjet. Dzięki małemu rozmiarowi i unikalnemu designowi, Steamjet może być postawiony przy biurku stylistki, nie zabierając miejsca i nie szpecąc salonu kosmetycznego. Błyskawiczny czas pracy umożliwia sterylizowanie narzędzi przy każdej klientce.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze. Nie bój się zapytać o sterylność narzędzi w gabinecie kosmetycznym. Miej świadomość, że dezynfekcja nie jest równa sterylizacji. Tylko autoklaw zabija wszystkie mikroorganizmy, bakterie, wirusy i grzyby.

Artykuł sponsorowany