Od surowca do produktu Dr.Belter

Kosmetyki dr.Belter

W świecie kosmetycznym, uzależnionym od masowych produktów dużych międzynarodowych przedsiębiorstw, sukcesy odnoszą także średnie przedsiębiorstwa związane z branżą kosmetyki profesjonalnej. Taką firmą jest BelCos Cosmetic GmbH, która stworzyła markę Dr.Belter.

Podczas niedawnej wizyty w niemieckim mieście Braunshweig, grupa fanów marki Dr.Belter miała wyjątkową okazję zwiedzić fabrykę kosmetyków tej firmy oraz poznać proces technologiczny ich produkcji. Uczestnicy byli oprowadzani przez samego twórcę marki - Clemensa Beltera, co było dla nich niezwykłym wyróżnieniem.

W fabryce BelCos opracowywanych i wytwarzanych jest nie tylko 200 produktów marki Dr.Belter Cosmetic, ale także szeroka gama preparatów dla innych marek i firm, które nie mają możliwości własnej produkcji. Powstało tu portfolio od prostych i tanich produktów naturalnych, przez luksusowe preparaty z najwyższego segmentu cenowego, po specjalistyczne kosmetyki dla dermatologów.

Jak powstają produkty Dr.Belter?

SUROWIEC
Wszystko zaczyna się od surowca, którym może być np. olej z baobabu uprawiany w projekcie Fair Trade. Otrzymany surowiec jest kontrolowany i wprowadzany do systemu w laboratorium. Wykonywane są próby przechowalnicze oraz są porównywane parametry ze specyfikacją surowcową.

LABORATORIUM
Laboratorium fabryki Dr.Belter jest rdzeniem i źródłem wiedzy specjalistycznej, badań i rozwoju z sześcioosobowym składem ekspertów – małe, ale potężne.

Prawie 40 lat doświadczenia w  tworzeniu gotowych do wprowadzenia na rynek receptur, duch innowacyjności, przyjemność z  eksperymentowania, ciekawość, wszechstronna wiedza oraz naukowo i dermatologicznie uzasadnione ukierunkowanie przyczyniają się do światowego sukcesu produktów.
Dr Clemens Belter, jako lider zespołu, dobrał zespół naukowców tak, by móc urzeczywistnić własne ideały i standardy jakości.

W laboratorium powstają nie tylko nowe produkty. Ma tu miejsce także konsekwentne zapewnianie jakości oraz bieżące udoskonalanie produkcji wszystkich preparatów. Całe przedsiębiorstwo podąża za surowymi wytycznymi Rozporządzenia o kosmetykach UE i zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania, które dotyczą jakości, higieny i bezpieczeństwa produktów.

PRODUKCJA
Odpowiednio dobrane surowce, które stanowią recepturę, trafiają do produkcji. Produkcja jest jedynym działem BelCos Cosmetic GmbH, w którym pracują wyłącznie mężczyźni. Spowodowane jest to przede wszystkim specyfiką tego miejsca - tutaj każdego dnia pracownicy mają do czynienia z ciężkimi pojemnikami na surowce. W parku maszynowym, liczącym 18 maszyn produkcyjnych, można wyprodukować partię towarów od 5 kg do 1000 kg. Każda maszyna posiada własną technologię, historię i swój własny charakter, określony przez poszczególne komponenty, jak np.: rodzaj budowy mieszadła i homogenizatora.

MIKROBIOLOGIA
Szczególnym miejscem w całej fabryce jest Laboratorium Mikrobiologii, gdzie poprzez szeroko zakrojone badania, prowadzone są prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa mikrobiologicznego opracowywanych produktów. Dzięki wykonywanym w laboratorium badaniom zachowywane są receptury deklarowanej trwałości, bez szkodliwych bakterii i grzybów, a także bez konieczności stosowania krytycznych środków konserwujących zgodnie z Rozporządzeniem o kosmetykach. Optymalizowana jest także liczba składników dodawanych w celu przedłużenia trwałości produktów. Jest to jeden z sekretów wyjątkowej tolerancji preparatów.

KONFEKCJA
Konfekcja w BelCos Cosmetic GmbH znajduje się całkowicie w rękach kobiet, które pracują tutaj w niewielkich zespołach. Bardzo duży nacisk kładzie się na zachowanie wysokiego poziomu higieny, precyzję, szybkość i jakość produktu. Wszystkie procesy napełniania i pakowania przebiegają automatycznie lub półautomatycznie. Fabryka wyposażona jest w maszyny, które napełniają różnej wielkości ampułki, słoiczki oraz tubki cieczami i różnymi teksturami produktów makijażowych i balsamów, zależnie od temperatury. Park maszynowy obejmuje sprzęt kodujący, urządzenia do automatycznego etykietowania i celofaniarki do zapakowanych preparatów. To stąd gotowy produkt trafia do wysyłki.

MAGAZYN i WYSYŁKA
W magazynie wysyłkowym gotowe produkty są przygotowywane do podróży do 33 krajów na całym świecie. Przed wysyłką są pieczołowicie pakowane, ważone i kontrolowane.Sylwia Lachowicz
Brand Manager
Dr.Belter