Kosmetologia Holistyczna – Psychokosmetologia

Kosmetologia holistyczna dotyczy opieki nad organizmem człowieka, związana jest z pielęgnacją nie tylko ciała, ale również umysłu.

Na piękny wygląd wpływ ma między innymi odpowiednio zbilansowana dieta, zdrowy styl życia, prawidłowa pielęgnacja, środowisko oraz psychika. W diagnostyce oraz pielęgnacji kosmetologicznej należy pamiętać, iż wszelkie niedoskonałości na skórze mogą mieć wpływ na psychikę jak również stan emocjonalny wpływa na wygląd. Wzajemnym wpływem psychiki na stan zdrowia fizycznego zajmuje się medycyna psychosomatyczna, do której nawiązuje psychodermatologia. Do gabinetów zgłaszają się nie tylko osoby pragnące zadbać o zdrową skórę, ale również potrzebujące pomocy w walce z niedoskonałościami (niekiedy z zaburzeniami psychosomatycznymi). Pacjenci kosmetologiczni korzystają z zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych oraz coraz częściej relaksacyjnych.

Psychokosmetologia - sposoby na relaksację i redukcję stresu w gabinecie kosmetologicznym.

Nieodzownym towarzyszem codziennego życia jest stres, który odgrywa ogromną rolę w procesach fizjologicznych i psychicznych. Działanie stresu oddziałuje na cały organizm i widoczne jest również na skórze. Należy pamiętać, że niedoskonałości dermatologiczne (np. trądzik, blizny, łysienie, bielactwo) mogą mieć wpływ na psychikę i być powodem sytuacji stresowych. Stres potęguje choroby skórne, ma największy wpływ na dermatozy z tzw. wielkiej czwórki: trądzik, trądzik różowaty, łuszczyca i egzema (jako zespół chorób, w tym atopowe zapalenie skóry) oraz inne choroby autoimmunologiczne z reprezentacją na skórze. Jest on także czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry, w wyniku czego staje się ona sucha, cienka, pozbawiona blasku oraz traci jędrność.
W gabinetach kosmetologicznych stosuje się terapie mające na celu nie tylko poprawę atrakcyjności fizycznej człowieka, ale także jego odnowę biologiczną oraz redukcje stresu. W zabiegach wykorzystywane są elementy ajurwedy, aromaterapii, koloroterapii, światłoterapii, refleksologii, itp. Nieodłączną częścią wielu zabiegów relaksacyjnych jest masaż, który wpływa na zmniejszenie się poziomu kortyzolu w osoczu, tym samym redukując stres. Doskonałym pomysłem jest włączenie elementów jogi i medytacji, które bardzo korzystnie wpływają na zdrowie. Badania naukowe wskazują, że zmniejszają odczuwany stres i objawy depresyjne, zmniejszają zaburzenia snu oraz poprawiają jakość życia.

Pacjent kosmetologiczny - zaburzenia psychosomatyczne.

W kulcie otaczającego piękna coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami wizerunku swojego ciała w aspekcie społecznym (kult młodości, obecne kanony piękna). W wyniku dążenia do „doskonałości” bardzo często dochodzi do zaburzeń związanych z odbiorem własnego ciała. Takie zaburzenia mogą doprowadzić do nadmiernego dbania o siebie (zabiegi kosmetologiczne, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i operacje plastyczne, odchudzanie się, zbyt częste korzystanie z solarium), obniżenia samooceny, wycofania społecznego oraz chorób związanych z pożywieniem (anoreksja, bulimia). Wśród zaburzeń można wymienić np. dysmorfofobię (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD), dysmorfię mięśniową (bigoreksję). Pacjent, który cierpi na zaburzenia związane z odbiorem wizerunku własnego ciała wymaga opieki psychiatrycznej. Zadaniem kosmetologa jest w delikatny i taktowny sposób przekonać o konieczności konsultacji ze specjalistą.

Kosmetologia to dziedzina, która pozwala na holistyczną opiekę nad organizmem człowieka.

Dzięki umiejętnie skomponowanym terapiom personel kosmetologiczny ma możliwość redukcji stresu w gabinecie kosmetologicznym. Indywidualne podejście oraz obserwacja zachowania klientów może pozwolić na zauważenie zaburzeń i pomoc poprzez skierowanie do odpowiedniego specjalisty.


 
Marta Kolankowska - Trzcińska

Kosmetolog
Właściciel i Manager Instytutu Kosmetycznego Kosmetologia Marta Kolankowska

www.cosmetologymk.pl