Bądźmy EKO w Nowym Roku

Data: pt., 24/01/2020 - 12:58 / Tagi: BUTTERFLY EFFECT BEAUTY SALON, EKO SALON, EKOLOGICZNY GABINET
BUTTERFLY EFFECT BEAUTY SALON

Początek Nowego Roku to doskonały czas, aby wprowadzić zmiany w życiu zawodowym oraz prywatnym. Pisząc „życie zawodowe” mam oczywiście na myśli zmiany w gabinecie kosmetycznym. W roku 2020 moim postanowieniem jest „być bardziej EKO”, zarówno w pracy jak i w domu. Wszystkie organizacje ekologiczne alarmują, iż osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska, a nasza planeta umiera. Od każdego z nas zależy czy uda się te zmiany powstrzymać, czy będziemy je przyspieszać. Aby poprawić obecną sytuację należy zacząć od drobnych, jednak bardzo istotnych zmian w swoim otoczeniu.

Zacznę od niewielkich jednak potrzebnych zmian, które wprowadziłam w swoim gabinecie kosmetycznym (www.butterflyeffect.ie). Zaczęliśmy zwracać uwagę na ogromną ilość zużywanych worków na śmieci. Posiadając tylko 4 pokoje zabiegowe oraz 2 stanowiska stylizacji paznokci, każdego dnia z salonu wyrzucanych jest 10 worków na śmieci. Miesięcznie jest to aż 200 worków… Aby ograniczyć ilość plastikowych odpadów zamieniłam tradycyjne worki na takie, które ulęgają biodegradacji. Są one produkowane z roślinnych składników i rozkładają się w ciągu 18-24 miesięcy. Dla porównania nieekologiczny worek potrzebuje na to około 400 lat (fb: PGK Żyrardów).
Większą uwagę zwracam również na produkty jakie zakupuję do salonu. Zamiast tradycyjnych plastikowych patyczków kosmetycznych wybieram takie, które zbudowane są z papierowej rurki. Jako, że w gabinecie zużywałyśmy duże ilości wody mineralnej pakowanej w plastikowe butelki, postanowiłyśmy zmienić ją na wodę pochodzącą z filtracji wody kranowej lub na wodę w butelkach ze szkła. Również napoje podawane są klientom w eleganckim szkle lub porcelanie, zamiast zwykłych plastikowych kubeczków, jest to nie tylko bardziej ekologiczne ale także estetyczne.

Jedną z najważniejszych zmian w salonie była zmiana produktów kosmetycznych. W przypadku stylizacji rzęs wybieramy rzęsy pakowane w tekturowe pudełka oraz szczoteczki osadzone na drewnianym trzonku. Jeżeli chodzi o linię kosmetyczną wybrałam kosmeceutyki nie testowane na zwierzętach, zawierające konserwanty spożywcze, bez sztucznych substancji zapachowych. Peelingi znajdujące się w nowej marce są „fish friendly”, czyli zawierają granulki naturalnego pochodzenia, zamiast syntetycznych.
Dodatkowo odkryłam sklep w stylu „zero waste” , w którym zakupy można zrobić bez zbędnych opakowań lub napełniając własne. Jest to alternatywa dla kupowania dużych ilości produktów w małych opakowaniach, np. mydła. Wystarczy przynieść własną dużą butelkę i ją uzupełnić.

Jeżeli powyższe zmiany wprowadziłby każdy właściciel gabinetu kosmetycznego, o wiele mniej plastikowych odpadów byśmy produkowali. Ja czuję się dużo lepiej widząc wyrzucane ekoworki lub brak plastikowych butelek w śmietniku. Również klienci doceniają nową filozofię naszej firmy oraz są szczęśliwi wiedząc, że korzystają ze świadomie wybranych produktów.

Zmiany wprowadziłam nie tylko w gabinecie, ale również w gospodarstwie domowym. Podobnie jak w salonie zainwestowałam w filtr do wody, a soki lub wodę mineralną kupuję tylko w szklanych butelkach. Odkryłam bardzo dobre balsamy do ciała, odżywki do włosów, bądź szampony w kostce. Kosmetyki te są bardzo wydajne i produkowane z najwyższej jakości naturalnych składników. Pakowane są w kartonik, a jedna kostka szamponu zaoszczędza 2,7 litra wody oraz 3 plastikowe butelki (www.ethique.com). Zmieniłam również pasty do zębów na takie, które są pakowane w słoiczek lub są bez opakowania - jak lody na patyku. Szczoteczki do zębów wybieram takie, które są wytwarzane z bambusa. W produkty chemiczne używane w domu zaopatruję się w eko sklepach lub sklepach typu „zero waste”. Są one pakowane w papier, szkło lub plastik z recyclingu. Ostatnia zmiana, na którą się zdecydowałam w 2020 roku to redukcja spożywanego mięsa. Nie przeszłam całkowicie na wegetarianizm, ale jeżeli nie muszę to staram się nie jeść mięsa. Zmieniając swoją dietę zauważyłam również znacząca poprawę swojej cery.
Dzięki wprowadzonym w życie noworocznym postanowieniom wiem, że mam swój wkład w ochronę środowiska i czuję się przez to lepszym człowiekiem. Jestem przekonana, że nowy 2020 rok będzie rokiem wyjątkowym czego życzę wszystkim czytelnikom.

Aleksandra Pawlak
https://bepermanentmakeup.ie/

Kliknij na obrazek żeby powiększyć
BUTTERFLY EFFECT BEAUTY SALON