ŁAP SŁOŃCE… z głową!
Słońce w małych dawkach jest dobre dla ciała i duszy – odczuwa to chyba każdy z nas. Jednak wśród wszystkich pozytywnych efektów, niestety faktem jest, że każde intensywne promieniowanie słoneczne jest obciążeniem dla ludzkiej skóry i może spowodować nieodwracalne szkody! Większość uszkodzeń na skórze, a także w dużym stopniu zewnątrzpochodne starzenie się skóry, ma swój początek w działaniu światła słonecznego.
Skóra posiada różne mechanizmy ochronne.
Do złożonych procesów biochemicznych, których nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać, należy produkcja melaniny – głównego pigmentu skóry oraz powstawanie nadmiernego rogowacenia – ochronne zgrubienie warstwy rogowej.
Promienie słoneczne przenikają, w zależności od długości fali, na różne głębokości w skórze. Krótkofalowe promieniowanie UV-B (280 do 320 nm) wnika w wierzchnią warstwę skóry. Prowadzi ono do oparzeń słonecznych i jest odpowiedzialne za zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry. W procesie tworzenia melaniny promienie UV-B prowadzą również do pigmentacji, a tym samym do opalenizny skóry. Ale zanim melanina i rogowacenie mogą się przyczynić do ochrony skóry, mijają dni lub tygodnie. Do tego czasu niechroniona skóra jest bezradna wobec szkodliwych skutków promieniowania ultrafioletowego.
Długofalowe promieniowanie UV-A (320 nm do 400 nm) dociera nawet do głębszych warstw skóry. Może ono przenikać do tkanki łącznej skóry i tam spowodować trwałe uszkodzenia, prowadzące do przedwczesnego starzenia się skóry. Poprzez promieniowanie UV-A dochodzi do przyciemnienia krótkoczasowego istniejących przebarwień (natychmiastowa pigmentacja), co powoduje natychmiastową opaleniznę. Przy tym istniejąca już melanina wewnątrz skóry transportowana jest na powierzchnię i jest przez to widoczna. Powstałe uszkodzenia skóry nie są początkowo widoczne i występują nawet po kilku latach. W młodym wieku skóra regeneruje się szybko, ale po 40 roku życia szczególnie zauważalne są długotrwałe uszkodzenia spowodowane UV-A.
Do najczęstszych widocznych uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni słonecznych należą między innymi: hiperpigmentacja – nieregularny koloryt skóry, plamy pigmentacyjne, stałe zaczerwienienie i trądzik różowaty, widoczne naczynia krwionośne na powierzchni skóry, utrata elastyczności w połączeniu z pogrubieniem i dużymi porami, zwana także elastozą skóry. Każdy, kto chce zachować na długo piękną, gładką skórę powinien zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty ochrony przeciwsłonecznej, które stanowią ważny element całościowej, profilaktycznej pielęgnacji zdrowia i urody.
O stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym informuje współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF produktu. Ludzka skóra posiada naturalny okres autoochrony przed działaniem promieni słonecznych, zanim wystąpi podrażnienie w postaci zaczerwienienia. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej produktu ochronnego jest rodzajem mnożnika, zwiększającego możliwy czas przebywania bez zaczerwienienia na słońcu. Oznacza to, że w zależności od rodzaju skóry należy pomnożyć swój naturalny okres ochrony, np. 5, 10 lub 15 minut przez wysokość współczynnika ochrony przeciwsłonecznej, aby obliczyć czas, jaki można spędzić na słońcu z ochroną słoneczną bez pojawienia się zaczerwienienia na skórze. Np. okres autoochrony przed zaczerwienieniami = 10 min. Nałożono SPF 30, więc: 10 x 30 = 300 minut = 5 godzin.
Ochrona przed promieniowaniem UV-B jest określona przez współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Skóra brązowieje dzięki melaninie. Pigmenty te tworzą wyspecjalizowane komórki (melanocyty) i oddają je każdorazowo do grupy sąsiadujących komórek. Tam gromadzą się one wokół jądra komórkowego, aby chronić najcenniejsze komórki - genom. Twierdzenie, że z filtrem przeciwsłonecznym nie można osiągnąć brązowego koloru, jest powszechną pomyłką. Krem do opalania z wysokim SPF nie przeszkadza w osiągnięciu brązowej opalenizny; dzieje się to tylko wolniej, równomierniej i trwalej. Słowo Sunblock zostało zabronione przez rozporządzenie o kosmetykach UE dla produktów ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ sugeruje, że doskonała ochrona przed słońcem jest możliwa, co kusi, aby pozostać dłużej na słońcu.
Nasza rada: nie narażaj swojej skóry na niepotrzebny stres. Tylko zdrowa, równomierna opalenizna jest piękną opalenizną.
Prawidłowo stosowana ochrona przeciwsłoneczna.
Zasada „mniej znaczy więcej” nie dotyczy pielęgnacji przeciwsłonecznej. W tym przypadku należy stosować więcej kosmetyku, aby utworzyć zamkniętą warstwę ochronną. U dorosłych zaleca się stosować ok. 20- 30 ml kremu na całe ciało, co stanowi około 2-3 łyżki stołowe. Przebywając nad morzem albo na basenie, należy nakładać produkty ochrony przeciwsłonecznej po każdym wyjściu z wody i po wysuszeniu. Uwaga: ponowne zastosowanie nie przedłuża jednakże działania ochronnego. Wrażliwe obszary ciała, gdzie skóra jest szczególnie delikatna i cienka, należy kremować wielokrotnie, aby zachować ochronę. Obszary te obejmują w szczególności czoło, nos, ramiona, a także spód stopy. Dla niemowląt i małych dzieci należy użyć bardzo wysoką ochronę przed słońcem 50+. Przewiewne ubranie plażowe i kapelusze są idealne. I uwaga: nie zapominajcie o uszach! :-)
Ostatnia zasada, ale nie mniej ważna - właściwa pielęgnacja po opalaniu.
Delikatne, ale jednocześnie dokładne oczyszczanie ciała po ekspozycji na słońcu jest konieczne. Należy używać łagodnego żelu pod prysznic, unikać peelingu już uszkodzonej skóry oraz mocnego pocierania skóry ręcznikiem. Specjalne produkty po opalaniu do twarzy i ciała wyciszają skórę, działają kojąco, eliminują uczucie napięcia i pomagają w oczyszczaniu skóry przez odpowiednie składniki aktywne.
Produkty DR.BELTER »sun« zapewnią optymalną ochronę Twojej skórze przed promieniowaniem UVA & UVB dzięki filtrom chemicznym i mineralnym. Ponadto:
- nie posiadają środków zapachowych i barwników
- bez olejów mineralnych i silikonowych
- z biologicznymi kompleksami ochrony komórkowej
- z antyoksydantami
- odpowiednie dla dzieci oraz cery skłonnej do alergii
Produkty Dr.Belter SUN do kupienia na www.skinmania.pl