Trycholog – na ratunek włosom!

Wyższa szkoła biznesu i nauk o zdrowiu w Łodzi

Trycholog to osoba, która dba, by nasze włosy były grube i zdrowe. Nie jest lekarzem, można go nazwać kosmetologiem od włosów, ale tak naprawdę jest to całkiem odrębna profesja. Bezpośrednią przyczyną rozwoju tej specjalności jest stale rosnąca skala problemów ze skórą głowy oraz włosami.

Zadaniem trychologa jest przede wszystkim diagnoza problemów i dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca), ustalenie przyczyn wypadających włosów oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu pielęgnacji. także. Posiada on rozległą wiedzę dotyczącą wzrostu i regeneracji włosów, która pozwala mu dbać o ich kondycję i przeciwdziałać wypadaniu.

Usługi świadczone przez trychologa wspierają często leczenie farmakologiczne prowadzone przez lekarzy (np. w przypadku łuszczycy, łupieżu, nadmiernego wypadania włosów, łysienia o różnym podłożu, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy, nowotworów), albo wręcz je zastępują – w sytuacjach, gdy przyczyny problemów z włosami są pozachorobowe (zła dieta, zmęczenie, źle dobrane środki pielęgnacji i stylizacji włosów).

Kiedy po pomoc do trychologa?
Trychologa warto odwiedzić, gdy zaobserwujemy zmiany na skórze głowy (np. suche płatki łupieżu, zbierającą się oleistą substancję za paznokciami po wcześniejszym podrapaniu się po głowie, zaczerwienienie, skupiska krostek). Również wtedy, kiedy pojawia się problem ze swędzącą skórą głowy bądź uczuciem jej nadmiernego ściągnięcia. Również w sytuacji, gdy zaobserwujemy zmiany w ilości wypadających włosów, ale uwaga: wypadanie włosów jest etapem procesu wymiany fizjologicznej włosów. Bardzo często wizyta u trychologa to ostatnia deska ratunku dla kobiet, które same doprowadziły do osłabienia włosów. Dla włosów szkodliwe jest m.in. regularne farbowanie i nadwyrężanie ich w trakcie częstych zabiegów stylizacyjnych.

Ważna edukacja
Aby zostać trychologiem należy zdobyć fachową wiedzę, ale także umiejętności praktyczne. Aby być profesjonalistą w tych dziedzinach nie wystarczy kilkugodzinny kurs, czy szkolenie. Zalecane są studia I lub II stopnia na kierunku kosmetologia, bądź studia podyplomowe dla osób, które posiadają już wiedzę z zakresu nauk okołomedycznych, a chcą poszerzyć swoje kompetencje. Wybierając specjalność trychologia warto zwrócić uwagę na kadrę wykładowców oraz profesjonalne zaplecze dydaktyczne, a zwłaszcza dobrze wyposażone sale ćwiczeniowe. Trycholog - z wiedzą, ale również z konkretnymi umiejętnościami bez problemu odnajdzie się na rynku pracy. Studia w tej dziedzinie oferuje Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Trychologię można tu studiować na kierunku kosmetologia (studia magisterskie). Więcej informacji na www.medyk.edu.pl

Kliknij na obrazek żeby powiększyć