Zmiana koloru makijażu permanentnego - jakie są przyczyny?

MAKIJAŻ PERMANENTNY BRWI

Oczekiwania względem pigmentacji są przeważnie dość jasno przedstawione: ma oszczędzać czas przeznaczany na żmudne wykonywanie kresek czy makijaż brwi, dokonać drobnej korekty urody, zawsze być na swoim miejscu i nie spływać. Zmiana koloru pigmentacji może sprawić, że klientka będzie zaskoczona, niezadowolona z efektu. Dlaczego makijaż permanentny zmienia kolor?

Zmiana koloru makijażu permanentnego najczęściej dotyczy brwi. Niektóre klientki z przerażeniem stwierdzają, że ich brwi stały się pomarańczowe lub niebieskie. Te dwa, niezbyt twarzowe kolory, są powodem reklamacji wykonanego makijażu lub przyczyną zgłoszenia się do salonu specjalizującego się w “naprawianiu” nieudanych mikropigmentacji. Tymczasem w większości przypadków odpowiednia wiedza linergistki i stosowanie się do dobrych praktyk polecanych przez mistrzów pigmentacji może zapobiec niestabilności barwnika. Niektórych jednak przyczyn nie da się całkowicie wyeliminować.

 

Zmiana koloru pigmentacji jako naturalny element procesów pozabiegowych
Zmiana intensywności barwnika jest (albo powinna być) uwzględniona już na etapie wykonywania pigmentacji. Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu nawet 50% barwnika może zostać usunięte ze skóry w ramach naturalnych procesów regeneracyjnych. W trakcie mikropigmentacji dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, co przez organizm odbierane jest jako zdarzenie wymagające interwencji. Wprowadzany przez linergistkę pigment traktowany jest tym samym jako ciało obce, które należy usunąć - przez klientki obserwowane jest to jako pojawienie się w kilka dni po zabiegu strupków w intensywnym kolorze. Należy uczulać klientki, aby nie starały się temu zapobiegać i absolutnie nie próbowały strupków złuszczać, czy to z pomocą mechanicznych środków czy peelingów.

Zatem na etapie powstawania makijażu linergistka musi uwzględnić fakt, że po kilku dniach pigment “zblednie” i w takim odcieniu będzie pozostawać przez następne miesiące. Przyjmuje się, że stabilizowanie się pigmentu w naskórku trwa około miesiąca - po tym czasie wskazane jest wykonanie zabiegu dopigmentowania celem uzupełnienia ewentualnych braków i “podbicia” koloru, jeśli jest zbyt jasny.

Zbyt płytko wykonany makijaż permanentny
Makijaż permanentny - w zależności od rodzaju skóry, trybu życia, a nawet zażywanych leków czy stosowanych kosmetyków - utrzymuje się przez okres kilku-kilkunastu miesięcy. Po tym czasie oczywiście nie znika z dnia na dzień, tylko zaczyna stopniowo blednąć, co w przypadku niektórych odcieni pigmentu może wiązać się również z istotną zmianą barwy (przechodzenie w szarość, pomarańcz, rudy). Należy w tym miejscu wspomnieć, że nie jest to powodem do reklamacji makijażu - to naturalny proces. Jak do niego dochodzi? Wyjątkiem jest jednak wybarwianie się w kolor niebieski - o czym opowiadamy poniżej.

Jeśli makijaż permanentny przed upływem kilku miesięcy, tylko np. po paru tygodniach, zaczyna zmieniać kolor i “znikać”, może to oznaczać, że został wykonany zbyt płytko. Procesy regeneracyjne skóry, w tym naturalne jej złuszczanie się, powodują stopniowe jego usuwanie i odbarwienia. Jest to powód do reklamacji, jednak prawdopodobnie nie będzie powodem estetycznego uszczerbku.

Zbyt głęboko wykonany makijaż permanentny
Całkiem inaczej jest w przypadku, kiedy makijaż permanentny został wykonany zbyt głęboko. Najczęstszym objawem takiej sytuacji jest jego wybarwianie się na niebieski, “siny” kolor. To poważny błąd techniczny, który niestety, ale może mieć poważne konsekwencje estetyczne.

Zbyt głęboko wprowadzony barwnik jest bowiem bardzo trudny do usunięcia - zarówno przy pomocy specjalistycznych preparatów, jak i zabiegów laserowych. Czasem jedynym sposobem na poprawienie wizerunku klientki jest regularne wykonywanie pigmentacji, która “zakrywa” niebieski czy czerwony odcień.

Metale ciężkie i niska jakość barwników
Barwniki wykorzystywane w pigmentacji dzielą się na organiczne i nieorganiczne. Organiczne są mniej trwałe i wbrew pozorom, częściej uczulają niż te nieorganiczne. Ani jedne, ani drugie - jeśli są wysokiej jakości! - nie zawierają na liście składników metali ciężkich w niedopuszczalnych dawkach. Są one silnie alergizujące, dodatkowo niebezpieczne dla zdrowia. Z punktu widzenia estetycznego często można je rozpoznać “po fakcie”, gdyż wybarwiają się na niebiesko. Należy zawsze dokładnie sprawdzać skład używanych pigmentów - powinny mieć stosowne certyfikaty dopuszczające do obrotu w Unii Europejskiej oraz atesty bezpieczeństwa.

W mikropigmentacji kosmetycznej nie stosuje się barwników do tatuażu!
Są one niedostosowane do potrzeb makijażu permanentnego i także mogą z czasem “sinieć”.

Zakazany czarny barwnik w makijażu permanentnym brwi
W pigmentacji kosmetycznej nigdy nie stosuje się koloru czarnego. Wyjątkiem mogą być kreski na powiekach, ale i tutaj zdania specjalistów są podzielone. Bezpiecznym rozwiązaniem jest korzystanie z mieszanek barwników ciemnobrązowych, wizualnie nie do odróżnienia od czarnego. W ten sposób jednak uzyskuje się pewność, że po paru miesiącach makijaż nie stanie się niebieski, jak w większości przypadków ma to miejsce po zastosowaniu czarnego pigmentu. W żadnym wypadku nie stosuje się czarnego pigmentu do makijażu brwi. Po pierwsze, w naszej szerokości geograficznej całkowicie czarna oprawa oczu nie występuje - nawet w przypadku szatynek jest to najciemniejszy odcień brązu, ale nie czerni. Po drugie, jak już wspomniano, używając czarnego barwnika ryzykujemy zmianę koloru makijażu na niebieski.

Brak uwzględnienia chorób skóry
Zabieg makijażu permanentnego powinien być wykonywany jedynie u osób, które nie mają stwierdzonych chorób skóry czy nowotworowych, nie zażywają leków sterydowych i rozrzedzających krew. Nie może być przeprowadzany u osób świeżo po zabiegach laserowych (np. usuwających poprzedni makijaż), z oparzeniami (także słonecznymi), po intensywnych kuracjach dermatologicznych (z użyciem leków sterydowych i tetracyklin), czy przyjmujących żelazo.

Skóra w wyniku większości tych zabiegów i po stosowaniu wspomnianych leków jest cienka, wyjątkowo delikatna i może w zaskakujący sposób reagować na makijaż permanentny. Jeśli wykona się to nieumiejętnie i/lub w złym czasie, może dojść do trwałych wybarwień.

Teoria i praktyka to podstawa
Z punktu widzenia linergistki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zmiany koloru pigmentacji, należy dbać o ciągłe rozwijanie swoich kompetencji i wiedzy teoretycznej. Dodatkowo niezbędna jest praca na wysokiej jakości sprzęcie i atestowanych barwnikach. Z kolei z punktu widzenia klientek najważniejszy jest wybór salonu i świadomość, że zaskakująco niskie ceny pigmentacji nie powinny brać udziału w decyzji. Bardzo ważne jest także budowanie zaufania między klientką i linergistką w kwestii doboru barwnika - profesjonalistki znające analizę kolorystyczną i stopień wybarwiania poszczególnych pigmentów doskonale potrafią ocenić, jaki kolor będzie odpowiedni dla danego typu urody i rodzaju skóry.
 

NEWLOOK’s Permanent Makeup
Warszawa
tel. 22 353 86 76
tel. +48 602 33 11 90
www.permanentny.com