Stopa cukrzycowa – jak jej pomóc i chronić?

Wkładki do butów

W Polsce zdiagnozowanych diabetyków jest ponad trzy miliony i wielu z nich jest zagrożonych problemem „stopy cukrzycowej".

Ze względu na pochodzenie, wyróżniamy trzy rodzaje schorzenia: neuropatyczną, angiopatyczną oraz mieszaną:

  • neuropatyczna – najczęstsza, około 70 % przypadków (brak bólu spowodowany uszkodzeniem nerwów, prawidłowe krążenie)
  • angiopatyczna (niedokrwienie kończyny z zachowaniem bólu)
  • mieszana – najgorsze rokowanie (neuropatyczno-angiopatyczna).

W związku z powyższym, stopy diabetyków są niezwykle wrażliwe na obtarcia. Nawet niewielka rana może być początkiem martwicy tkanki, a w konsekwencji częściowej lub całkowitej amputacji stopy. Rocznie w Polsce amputuje się ponad 4500 stóp powyżej kostki. Ile jest amputacji palców lub pięty nie wiemy, ponieważ statystyki obejmują refundowane protezy stopy. Początkiem problemu jest tarcie i twarde obuwie bez odpowiedniej amortyzacji. Sedno problemu leży w jakości oferowanego obuwia oraz w konsekwencjach jego noszenia. Aby pomóc zagrożonym i zmęczonym stopom po całym dniu, warto zwrócić uwagę w czym chodzimy i po jakiej nawierzchni.

Nawierzchnie twarde typu: kostka brukowa, asfalt czy beton, a nawet twarde płytki ceramiczne lub panele nie amortyzują uderzenia stopy podczas chodzenia. Natomiast w sklepach przeważają buty, które mają płaskie i cienkie wkładki fabryczne, plastikowe podeszwy prowadzące do braku odpowiedniej amortyzacji i stabilizacji kończyny. Chodzenie w takim obuwiu stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla stóp diabetyków, ale w konsekwencji dla stawów i kręgosłupa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że można wyeliminować dolegliwości bólowe w kolanie czy kręgosłupie, poprzez prawidłowe ustawienie stopy w obuwiu.

Rozwiązaniem wielu problemów stóp cukrzycowych są indywidualne wkładki 3D dopasowane do stopy i do obuwia oraz do dolegliwości. Aby zminimalizować tarcie potrzebny jest bardzo miękki materiał taki jak „alcantara" ortopedyczna. Żeby zamortyzować uderzenie stopy o twarde nawierzchnie potrzebny jest sprężysty materiał. Oprócz sprężystości materiał ten musi mieć bardzo dobrą pamięć kształtów wkładki i dynamicznie powracać do nich po każdym kroku. Takie parametry ma wysokiej klasy pianka EVA.

Oprócz amortyzacji pianka EVA pochłania ponad 50% mikrowstrząsów i nie przenosi ich na stopę oraz układ szkieletowo-kostny. W nowej technologii frezowania CNC można również robić dodatkowe odciążenia na przykład pod rany w stopie cukrzycowej. Pozwala to na szybsze gojenie się rany i radykalnie zmniejsza ryzyko martwicy tkanki. Ponadto dobrze zrobione wkładki 3D mogą nie tylko spowolnić postęp dysfunkcji stopy, ale przede wszystkim ją skorygować.

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze wkładek?

1. Muszą być dopasowane do stopy, czyli zbudowane na indywidualnym modelu stopy, ponieważ każdy człowiek ma inną budowę stopy.
W omawianej technologii podstawą tworzenia modelu stopy jest pianka ortopedyczna. Cyfrowo zbiera się z niej informacje budując wirtualny model naszej stopy. Następnie projektuje się wkładkę z pomocą specjalistycznego programu. Każdą wkładkę opracowuję się osobno na bazie informacji uzyskanych z gabinetu podologicznego, bądź zaleceń lekarza. Zaprojektowany model wkładki dopasowany jest również do buta, czyli stopa uzyskuje pełną stabilizację, co zmniejsza ryzyko obtarć i ran.

2. Należy szukać wysokiej jakości pianki EVA czyli niskospienionej.
Taka pianka ma niską zawartość pęcherzyków powietrza, co zwiększa jej żywotność oraz pomoc dla diabetyka. Mniejsza ilość pęcherzyków, to również większa pamięć kształtu wkładki, co szczególnie dotyczy wysklepienia stopy oraz stabilizacji pięty, a także przedłuża jej trwałość. Taką wkładką poprzez odpowiednie peloty można m.in. korygować płaskostopie podłużne i poprzeczne. Dodatkową cechą technologiczną pianki EVA jest tworzenie naturalnych odciążeń, których nie musi projektować podolog. Odciążenia są na poziomie 0.5- 1mm i dają poczucie komfortu stopy w czasie ruchu. Takie odciążenia są szczególnie pomocne przy walce z modzelami i odciskami. Indywidualne wkładki są przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Wkładki, oprócz redukcji napięć i korekcji wad typu płaskostopie, mogą poprawić jakość życia osób z różnicą długości kończyn dolnych. Nieustanie przeciążone stawy krzyżowo-biodrowe, kręgosłup lędźwiowy czy ściśnięte narządy wewnętrzne nie będą dłużej problemem. Do prawidłowej oceny długości kończyn dolnych potrzebna jest wizyta u fizjoterapeuty, który przeprowadzi specjalistyczne badanie, oceni ustawienie miednicy, wykona odpowiednie testy oraz dokona precyzyjnych pomiarów obu kończyn dolnych.

Jak widać indywidualne wkładki, to indywidualny przyjaciel człowieka.
Nie tylko przynoszą ulgę w ciągu dnia pracy, ale wydatnie poprawiają czynności ruchowe oraz odciążają bolące miejsca. Zapobiegają również postępowaniu deformacji stawów, co może zapobiec poważnym konsekwencjom, takim jak zabiegi operacyjne stawów, czy kręgosłupa. Warto decydując się na indywidualne wkładki 3D skontaktować się fizjoterapeutą, który jest pomocny w badaniach i zaleceniach do wkładki oraz często w koniecznej rehabilitacji.

Opisane wysokiej jakości indywidualne wkładki 3D można nabyć w przeszkolonych gabinetach w Warszawie tel. 788 889 333 lub tel. 690 917 444 , Legionowie tel. 600 933 578 lub 511 567 467, Grójcu tel. 664 747 280, Mińsku Mazowieckim tel.(25)7586777, Piasecznie tel. 501 755 742 oraz Józefowie tel. 512 545 619 .

Życzę wszystkim dużo zdrowia począwszy od stóp, które są z całą pewnością fundamentem postawy człowieka.

Fizjoterapeuta mgr Anna Wyżycka, konsultacja techniczna Robert Czarnecki

Mogą Cię również zainteresować