Plazma bezinwazyjną metodą usuwania oznak starzenia

blefaroplastyka powiek bez skalpela

Foto Plazma w procesach odmładzających i regenerujących skórę

Plazma jest czwartym stanem skupienia materii, składa się ze zjonizowanego gazu zawierającego swobodne naładowane cząstki (elektrony i jony), ale w skali makroskopowej jest elektrycznie neutralna. Plazma na Ziemi jest bardzo rzadkim zjawiskiem, powstaje podczas wyładowań atmosferycznych oraz w zorzy polarnej, natomiast w kosmosie stanowi 99% materii (tworzy słońce, gwiazdy). Najnowsze osiągnięcia w medycynie estetycznej pozwalają na wykorzystanie plazmy w procesach odmładzających i regenerujących skórę.

Mechanizm działania
Wśród technologii plazmowych dostępnych na rynku estetycznym wszystkie urządzenia działają na zasadzie łuku elektrycznego. Generowanie plazmy zachodzi za pomocą wyładowań elektrycznych, z dużą gęstością energii, prowadząc do wzrostu temperatury w miejscu działania, w efekcie powodując kontrolowane odparowanie powierzchownych warstw skóry. Plazma działa punktowo, precyzyjnie, dokładnie w miejscu poddawanym zabiegowi, bez dodatkowego oddziaływania na otaczające zdrowe tkanki, a co za tym idzie bez naruszania głębszych warstw skóry. Nadmiar powierzchownych warstw skóry zostaje odparowany natychmiastowo w sposób kontrolowany, poprzez działanie plazmy w trybie frakcyjnym.

Zastosowanie plazmy w medycynie estetycznej
Zabiegi z wykorzystaniem plazmy pozwalają na bezinwazyjne usuwanie zmarszczek, przebarwień oraz innych niedoskonałości i zmian skórnych. Są doskonałą alternatywą w leczeniu schorzeń, które dotychczas były likwidowane za pomocą skalpela. Szczególną zaletą zabiegów z wykorzystaniem plazmy jest to, że pacjenci już następnego dnia mogą normalnie funkcjonować, powracając do swojej codziennej aktywności.

Zabiegi z wykorzystaniem plazmy są szczególnie wskazane dla osób z opadającymi górnymi powiekami, a także u osób posiadających zwiotczałą skórę powiek. Badania udowodniły, że efekt zabiegu jest widoczny niemalże natychmiast i jest porównywalny do chirurgicznego zabiegu blefaroplastyki powiek, natomiast czas rekonwalescencji jest tu znacznie krótszy, wynosi zaledwie kilka dni. Plazma doskonale radzi sobie z oznakami starzenia się skóry, jest wskazaniem do likwidowania zmarszczek powstałych na skutek utraty włókien kolagenowych i elastylowych. Używana jest również jako jedna z metod liftingu twarzy.

Kolejną grupą defektów, w przypadku których wykorzystanie plazmy przynosi bardzo korzystne rezultaty, jest niwelowanie wszelkich rodzajów wykwitów skórnych powstałych w przebiegu trądziku.
Ponadto zabiegi z wykorzystaniem plazmy mają szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, takich jak: żółte kępki, plamy soczewicowate, plamy wątrobowe, bielactwo, włókniaki, blizny, rozstępy, brodawki.

Planowanie zabiegu i możliwe działania niepożądane
Przed zabiegiem zaleca się nanieść środek znieczulający w miejscu poddawanym zabiegowi. Przy odpowiednim przygotowaniu pacjenta do zabiegu, procedura przebiega bezboleśnie i bez wystąpienia krwawienia. Ewentualne działania niepożądane po zabiegu są nieszkodliwe dla zdrowia i ustępują w krótkim czasie – u niektórych pacjentów może wystąpić niewielki obrzęk leczonej powierzchni, który znika w przeciągu kilku dni. Delikatne podrażnienia i strupki mogą utrzymywać się od 7 do 15 dni.

Zalecenia pozabiegowe
Aby zapobiec powikłaniom należy skórę odpowiednio pielęgnować po zabiegu. Zaleca się mycie twarzy delikatnymi niepodrażniającymi środkami, nakładanie kompresów nasączonych roztworem soli fizjologicznej (0,9% NaCl), stosowanie jałowej wazeliny kilkakrotnie w ciągu dnia, aż do całkowitego wygojenia oraz stosowanie kremów przyśpieszających procesy regeneracyjne skóry. Po zabiegu należy też chronić skórę twarzy używając filtrów przeciwsłonecznych, unikać ekspozycji na słońce i solarium.

Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem plazmy
Istnieją również przeciwwskazania do zabiegu. U nielicznej grupy pacjentów z takimi schorzeniami jak: aktywna infekcja i stany zapalne, nie należy wykonywać zabiegu, ponieważ może to nasilić rozprzestrzenienie się infekcji. Nie zaleca się także wykonania zabiegu u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, aby nie zaburzyć pracy układu odpornościowego. Ograniczeniu wykonania zabiegu podlegają pacjenci ze wszczepionymi rozrusznikami serca oraz innymi wszczepionym aparatami elektronicznymi. Również kobiety w ciąży i w okresie laktacji są w grupie ryzyka, ponieważ ich organizm jest wtedy w stanie zwiększonej aktywności metabolicznej i hormonalnej.
 

Irena Mucha
Studenckie Koło Naukowe Kosmetologii Leczniczej
Wydział Nauk o Zdrowiu
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie