Podologia – w trosce o zdrowe stopy

Jeszcze do niedawna na hasło podolog, Polacy pytali ze zdziwieniem, co to takiego? Dopiero w przypadku, gdy ktoś walczył od wielu miesięcy, a nawet lat z wrastającymi paznokciami, czy innymi schorzeniami obejmującymi stopy, pojęcie podologii okazywało się być zbawiennym odkryciem.

 
Czym zajmuje się podologia?

Podolog to ktoś pomiędzy lekarzem, a kosmetologiem. Poza tym, że zna się doskonale na pielęgnacji stóp i dba o to, by były one piękne i zdrowe, jest w stanie rozróżnić wiele chorób (także tych, które wykraczają poza obszar samych stóp).

Podolog bada wzajemne zależności przypisane różnym działom nauki. Dzięki temu, jest w stanie doradzić np. zbadanie tarczycy, czy zmianę diety celem poprawy zdrowia całego organizmu. Stopy są dla podologa swego rodzaju księgą objawów różnych chorób pacjenta (cukrzyca, grzybica, problemy hormonalne itp.).

 
Jak zostać podologiem?

W zależności od kraju kryteria są inne, różni się także zakres działań specjalisty podologii. Na przykład w Stanach Zjednoczonych podologią zajmują się lekarze, w Niemczech są to osoby bez wykształcenia medycznego, a jedynie po państwowych szkoleniach. Z tego względu także nazewnictwo tego zawodu bywa różne: podolog, podiatra, chiropoda.

W Polsce należy ukończyć uczelnię, która posiada określoną specjalność, oferuje certyfikaty oraz wiedzę teoretyczną i praktyczną. Tak jest w przypadku Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

Absolwent studiów ze specjalnością podologia, jest wyposażony w wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne z tego obszaru wiedzy. Rozpoznaje choroby stóp, diagnozuje, przeprowadza terapię podologiczną (także przy użyciu specjalistycznego sprzętu), udziela porad i wskazówek. Zna się na preparatach leczniczych.

Studenci nabywają kompetencji do wykonywania zabiegów związanych z wrastającymi paznokciami, usuwaniem hiperkeratozy i modzeli, rekonstrukcji uszkodzonej płytki paznokciowej, zakładania klamer korygujących, ortotyki, stosowania drenażu limfatycznego kończyn dolnych, a także innych technik masażu poprawiających kondycję stóp i nóg.

 
Coraz zdrowsze stopy Polaków

Jeszcze do niedawna z problemem wrastających paznokci większość osób kierowała się do chirurga, który wycinał paznokieć, jednak nie leczył faktycznej przyczyny problemu. W gabinecie podologicznym, po wstępnym rozpoznaniu problemu dochodzi do wdrożenia odpowiedniej terapii, która może trwać kilka miesięcy, a czasem nawet kilka lat.

Na forach internetowych bez trudu możemy znaleźć wiele entuzjastycznych komentarzy pacjentów gabinetów podologicznych: „w końcu mam swój paznokieć!”, „nie wiedziałam, że uda się wygrać z problemem uszkodzenia płytki mojego paznokcia”, „już miałem jechać do Niemiec na rekonstrukcję”. Coraz więcej osób przekonuje się, że pomoc dobrego specjalisty - podologa jest niezbędna, kiedy pojawiają się różnego rodzaju schorzenia i problemy związane ze stopami.

Polska staje się krajem coraz bardziej nowoczesnym i otwartym na różne techniki leczenia. Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu przygotowuje swoich uczniów do zawodów przyszłości – są to specjalności, które wymagają bieżącego zdobywania nowej wiedzy i wdrażania się w innowacyjne technologie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Więcej informacji na www.medyk.edu.pl

Kliknij na obrazek żeby powiększyć
Logo WSBINOZ