Indywidualne wkładki 3D w gabinetach kosmetologów

Data: śr., 29/08/2018 - 13:36 / Tagi: WKŁADKI DO BUTÓW, WADY STÓP, INDYWIDUALNE WKŁADKI, PŁASKOSTOPIE, WKŁADKI 3D
Wady stóp

Powszechnie uważa się, że temat indywidualnie dopasowanych wkładek do stopy i do obuwia nie dotyczy kosmetologów i leży poza ich możliwościami. Obecny postęp technologiczny zmienia radykalnie sposób myślenia w wielu dziedzinach. Najnowsze dedykowane programy do projektowania połączone z technologią cyfrową frezowania CNC pozwalają na produkcję indywidualnych wkładek 3D i dystrybucję również w gabinetach kosmetycznych. Większość prac wykonuje producent wkładek, a rola kosmetologa ogranicza się do jakże ważnego wywiadu, prostego badania i przekazania tych informacji do działu projektowego.

Po co są projektowane indywidualne wkładki i dlaczego coraz głośniej się o tym mówi?
Problem leży w jakości oferowanego obuwia oraz w konsekwencjach jego noszenia. Aby pomóc zmęczonym stopom po całym dniu warto zwrócić uwagę w czym chodzimy i po jakiej nawierzchni. Nawierzchnie twarde typu: kostka brukowa, asfalt czy beton, a nawet twarde płytki ceramiczne lub panele nie amortyzują uderzenia stopy podczas chodzenia. Natomiast w sklepach przeważają buty, które mają płaskie wkładki fabryczne i cienkie, plastikowe podeszwy prowadzące do braku odpowiedniej amortyzacji i stabilizacji kończyny. Chodzenie w takim obuwiu stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla stóp, ale w konsekwencji dla innych stawów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że można wyeliminować dolegliwości bólowe w kolanie czy kręgosłupie, poprzez prawidłowe ustawienie stopy w obuwiu. Dobrze zrobione wkładki mogą nie tylko spowolnić postęp wady, ale przede wszystkim ją skorygować.

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze wkładek?
Po pierwsze muszą być dopasowane do stopy, czyli zbudowane na indywidualnym modelu stopy. W omawianej technologii podstawą tworzenia modelu jest pianka ortopedyczna. Cyfrowo zbiera się z niej informacje budując wirtualny model naszej stopy.

Następnie projektuje się wkładkę z pomocą programu. Każdą wkładkę opracowuje się osobno na bazie informacji uzyskanych z gabinetu kosmetycznego bądź zaleceń lekarza. Zaprojektowany model wkładki dopasowany jest również do buta.


Rys 3. Górna część to rozkład nacisku stopy. Dolna część to projekt gotowej wkładki

Indywidualna wkładka redukująca zmęczenie musi pochłaniać większość mikrowstrząsów i naprężeń w czasie ruchu. Takie możliwości daje pianka EVA. Należy szukać wysokiej jakości pianki, czyli niskospienionej. Taka pianka ma niską zawartość pęcherzyków powietrza, co zwiększa jej żywotność oraz pomoc dla człowieka. Mniejsza ilość pęcherzyków, to również większa pamięć kształtu wkładki, co szczególnie dotyczy wysklepienia stopy oraz stabilizacji pięty, a także wpływa na jej trwałość. Taką wkładką poprzez odpowiednie peloty można m.in. korygować płaskostopie. Dodatkową cechą technologiczną pianki EVA jest tworzenie naturalnych odciążeń, których nie musi projektować kosmetolog. Odciążenia są na poziomie 0.5- 1mm i dają poczucie komfortu stopy w czasie ruchu. Indywidualne wkładki są przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci powyżej 5 roku życia.


Rys 1. Wyfrezowanie przed obłożeniem Alcantarą - widać, że każda stopa jest inna, a każdy projekt indywidualny


Rys 2. Widok gotowej wkładki

Wkładki, oprócz redukcji napięć i wad typu płaskostopie, mogą poprawić jakość życia osób z różnicą długości kończyn dolnych. Nieustanne przeciążone stawy krzyżowo-biodrowe, kręgosłup lędźwiowy, czy ściśnięte narządy wewnętrzne nie będą dłużej problemem. Do prawidłowej oceny długości kończyn dolnych potrzebna jest wizyta u fizjoterapeuty, który przeprowadzi specjalistyczne badanie, oceni ustawienie miednicy, wykona odpowiednie testy oraz dokona precyzyjnych pomiarów obu kończyn dolnych.

Indywidualne wkładki to indywidualny przyjaciel człowieka
Nie tylko przynoszą ulgę w ciągu dnia pracy, ale wydatnie poprawiają czynności ruchowe oraz odciążają bolące miejsca. Zapobiegają również postępowaniu deformacji stawów, co może zapobiec poważnym konsekwencjom, takim jak zabiegi operacyjne stawów, czy kręgosłupa.

Prowadząc gabinet kosmetyczny warto połączyć działania z fizjoterapeutą, który jest pomocny w badaniach i zaleceniach do wkładki oraz często w koniecznej rehabilitacji. Opisane indywidualne wkładki można dystrybuować po podpisaniu umowy i odbyciu szkolenia.

Dodatkowe informacje dotyczące dystrybucji dostępne są pod numerem telefonu - 602 252 321.

Osobom, które chciałyby nabyć odpowiednie wkładki pomagają przeszkolone gabinety w:
Warszawie - tel. 788 889 333 lub 690 917 444
Legionowie - tel. 600 933 578 lub 511 567 467
Grójcu - tel. 664 747 280
Mińsku Mazowieckim - tel.(25)75 86 777,
Piasecznie - tel. 501 755 742
Józefowie - tel. 512 545 619
 

Życzę wszystkim dużo zdrowia począwszy od stóp i zapraszam na kolejne artykuły o indywidualnych wkładkach 3D.

Fizjoterapeuta mgr Anna Wyżycka , konsultacja techniczna Robert Czarnecki

Mogą Cię również zainteresować